Lynsday, Poprad: Zrejme mám anorexiu

Psychologická poradňa18.04.2015
Lynsday, Poprad: Zrejme mám anorexiu

Dobrý deň,
neviem, ako mám zacať, este pred pár dňami som netušila, že je to také vážne, až kým neprišla moja teta na návštevu a nebola zhrozená z toho, ako vyzerám. Mám 23 rokov, 38 kg a moje BMI je 15,5 čo je veľmi málo.

Zistila som, že mám anorexiu, keď mi začala hovoriť všetky príznaky, bola som v šoku, že moje dýchacie problémy, bolesti žalúdka a depresie sú spôsobené touto chorobou. Chcem to nechať v tajnosti, nechcem o tom hovoriť rodičom, cítim sa zahanbená a mám strach z ich reakcie, a z toho, čo bude dalej.

Vie o tom iba môj priateľ, ktorý sa mi snaží pomôcť, tiež ho to velmi trápi. Snažím sa normálnejšie jesť, lenže ono to nejde, zjem trošku, a cítim sa plná, až mi je zle. Bojim sa, že sa z toho nedostanem. Nechcem chodiť ku psychiatrovi, nechcem mať na sebe nálepku, že nie som psychicky v poriadku.

Lynsday, Poprad

Dobrý deň!
Obávam sa, že Vaša situácia je akútna. Ochorenie, ktorým s veľkou pravdepodobnosťou trpíte, nie je ľahká diagnóza, ktorá by sa vyliečila sama. A možno budem teraz priama a bez servítok, ale mnohé prípady mentálnej anorexie končia v nemocnici na infúziách a mnohé končia dokonca smrťou. Je to nebezpečná porucha, ktorú je potrebné riešiť na psychiatrickej klinike. Viem, je ťažké si priznať, že ste to práve Vy, kto trpí týmto ochorením.

No verte mi, mnohé dievčatá a ženy dokázali pomocou odbornej pomoci nájsť cestu z tohto bludného kruhu a dokázali nájsť nové priority a svoje vlastné šťastie. Ste dospelá žena a verím, že vidíte v svojom živote budúcnosť. Máte rodinu, priateľa, nenechajte sa strachom dotlačiť do kúta. Pochopte, že láska a podpora okolia je práve to, čo potrebujete. Neschovávajte sa sama pred sebou, tým že sa schovávate pred druhými. Zoberte priateľa za ruku a poproste ho, aby Vám pomohol vyhľadať vhodnú kliniku.

Trpíte výraznou podváhou a Vaše telo už to nebude dlho tolerovať. Tým že nevyhľadáte odbornú pomoc ohrozujete svoj život a rovnako ohrozujete možnosť, aby Vaše telo mohlo v budúcnosti nosiť dieťa. V riziku je Vaše zdravie, a tu nie je na mieste uvažovať o hanbe, či nálepkách. Strach Vás ovláda, no je to len pocit, len emócia a ja viem, že ju dokážete prekonať. Oprite sa o svojho priateľa, a aj pred rodinou buďte úprimná.

Len tak začnete byť úprimná aj sama k sebe, a to je začiatok cesty, na ktorej sa z Vás môže stať šťastná žena. Dajte sama sebe šancu, verte mi, že táto cesta je tá správna pre Vás.
Verím, že pochopíte moje slová a strach Vás prestane ovládať. Posielam veľa sily do ďalších rozhodnutí a hlavne verím, že pochopíte, ako Vám práve láska a podpora od najbližších môže pomôcť v ďalšej ceste.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa