Mám hobby v podvádzaní manžela!

Psychologická poradňa31.10.2012
Mám hobby v podvádzaní manžela!
Dobrý deň,
potrebovala by som od vás pomoc. Som osem rokov vydatá matka dvoch detí (6 a 4). Mám najlepšieho muža, akého si žena može priať. Vzorne sa stará o mňa, aj o moje deti. Problém je v mojej zálube, alebo ako by sa to dalo inak nazvať. Vždy po určitom čase (rok, rok a pol) mám pocit, že si potrebujem dokázať, že ešte dobre vyzerám a stojím ešte za to.

Neviem sa zastaviť, nefunguje mi pud zachovania rodiny a urobím nejaku hlúposť, ktorá trvá určité obdobie. Potom čakám a chcem aby mi na to môj manžel prišiel a v podstate to "vyriešil" za mňa. Už nechcem takto žiť. Potrebovala by som pomoc, ako nájsť dostatok odhodlania povedat NIE, povedať STOP.

Ako mám riešiť takéto situácie? Nechcem sa rozvádzať kvôli veciam, ktoré pre mňa nič neznamenajú. Chápem však svojho manžela, že mi už nemôže dôverovať. Keby existovali nejaké lieky, ktoré ma udržia na uzde, určite by som ich užívala až do smrti, aby som svojej rodine nespôsobovala bolesť. Prosím, ak sa dá, poraďte mi. Ďakujem.

Jana, Bratislava


Milá Jana!
Vy sama v svojom dotaze dokonale analyzujete situáciu a dokážete presne pomenovať z čoho Vaše chovanie vyplýva. Manželstvo je zaťažené určitým druhom stereotypu, no na druhú stranu práve režim, bezpečie a láska sú tými najdôležitejšími piliermi pri výchove detí. Sexuálna stránka človeka by však ani v manželstve nemala byť zanedbávaná, no nie spôsobom, že sexuálne zážitky hľadáme mimo domov.

Intimita, blízkosť, to všetko patrí k sexuálnemu styku a to môžete nájsť u svojho manžela. Zamyslite sa preto nad svojím sexuálnym životom s manželom, ako často si nájdete čas jeden na druhého, snažíte sa rozvíjať partnerstvo aj týmto smerom? A to je otázka pre oboch. Vidíte chybu najmä v sebe a viete ju pomenovať, no týmto správaním si možno vynahradzujete niečo, čo doma zanedbávate.

Pokiaľ manžel je ochotný pokračovať vo vzťahu napriek viacerým neverám, mali by ste sa spoločne zamyslieť ako si nájsť čas jeden na druhého. Viem, je to ťažké, deti, rodina, každodenné povinnosti, kolotoč z ktorého máte chuť uniknúť. Vy však môžete uniknúť, aj so svojím manželom, uniknúť od každodenných starostí a dopriať si večer plný intimity a nežností.

Prekvapilo ma, že píšete "chcem by na to môj manžel prišiel". Existuje mnoho teórií o nevere, ja osobne zastávam tú, ak je človek neverný, priznaním len prenáša zodpovednosť na druhého, pretože nedokáže niesť výčitky sám. Pokiaľ partner jednorázovo podvedie, mal by si svoju chybu a všetky jej následky prežiť sám. Druhému svojím priznaním len ublíži a zaseje zrnko nedôvery.

Tu však hovorím najmä o jednorázovom podvode, kedy je veľmi nízka pravdepodobnosť, že partner sa o nevere dozvie z iných úst. U dlhodobejšieho podvodu je priznanie niekedy potrebné, a záleží na partnerovi, ako sa s celou záležitosťou dokáže vyrovnať. Obnova dôvery je však behom na dlhú trať.

Jana, zázračná tabletka potlačujúca Vaše chúťky neexistuje, ale myslím, si, že pokiaľ si svoje sexuálne potreby splníte doma, nebudete mať tak veľké tendencie muža podvádzať. Všetko je vždy v našich rukách, a zmena začína uvedomením si problému. Riešenie je na Vás, a verím, že s ním začnete, predsa len môžete prísť o to najdôležitejšie, čo v živote máte, lásku a zázemie Vašej rodiny. Zvážte sama aj návštevu sexuológa, či s partnerom manželského poradcu, osobný kontakt je vždy najkonštruktívnejším riešením, kedy si Vy aj Váš partner môžete mnohé uvedomiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa