Mám ultimátum: škola alebo rodina!

Psychologická poradňa02.10.2012
Mám ultimátum: škola alebo rodina!
Dobrý deň,
nikdy by ma nenapadlo poprosiť o pomoc, ktorá sa týka duševného zdravia, kedže mi vštepovali názor, že človek by si mal svoje problémy riešiť sám. Život ma však pritlačil k múru a ocitla som sa v situácií kedy si neviem poradiť.

Pred nedávnom som zoštátnicovala na bc. štúdiu a prijali ma na medicínu, ktorá bola celý život mojou vysnívanou školou, nemala som však možnosť ísť na ňu skôr. Bola som o tom presvedčená, prednedávnom som však stretla muža, s ktorým máme naozaj perfektný vzťah - rozvíjajúci a uspokojúci po všetkých stránkach. No on mi dal ultimátum, že si mám vybrať medzi ním a medicínou, nakoľko je pre neho šesť rokov príliš dlhá doba a chcel by mať po vysokej škole druhého stupňa rodinu.

Ja takisto po deťoch veľmi túžim. Neviem si predstaviť byť bez neho, alebo byť s niekým iným, ale taktiež si neviem predstaviť neísť na tú školu. Bojím sa toho, že keby som si vybrala medicínu, počas štúdia by som ľutovala, že som nezostala s ním, a taktiež sa bojím scenáru, že by som školu skončila a ten môj priateľ by bol ženatý s inou ženou a mal s ňou deti. Alebo že by sme mali deti spolu a mňa by celý život mučil pocit, že som niečo zmeškala. Za všetkým je teda strach.

Neviem sa rozhodnúť a uvedomujem si, že toto rozhodnutie bude mať následky na celý môj ďalší život. Prežívam ťažké obdobie, nikdy ma tak nezvykla bolieť hlava, trápi ma úbytok váhy a nechuť ku všetkému. Myslím, že trpím depresiami. Bola som zvyknutá žiť aktívny život, takže mi chýbajú moje aktivity a fyzický pohyb, na ktoré je moje telo zvyknuté, ale môj duch sa nemôže k nemu prebojovať. Doslova zápasím zo sebou a môj priateľ mi hovorí, že som rozvrátená osobnosť, raz karieristka, raz pre rodinu stvorená. A ja si jednoducho nemôžem vybrať medzi týmto dvoma pólmi, pretože jedno aj druhé je pre mňa veľmi dôležité a ja nechcem stratiť nič z toho.

Moja otázka teda znie, či človek časom lepšie znáša fakt, že opustí človeka, ktorého miloval alebo fakt, že nenaplnil svoj život povolaním, ktoré bolo jeho snom. Ďakujem Vám.

Martina, Bratislava


Milá Martina!
Píšete, že priateľa ste stretli prednedávnom, to znamená že vzťah je v začiatkoch. Skúste sa zamyslieť nad chovaním Vášho priateľa, ktorý už po tak krátkej dobe chce, aby ste obetovala svoj celoživotný sen a formou ultimát Vás citovo vydiera, miesto toho aby sa zamyslel nad reálnym kompromisom a myslel aj na to, čo je dobré pre Vás, nielen pre neho a jeho budúcnosť.

Pripadá Vám to v poriadku? Je to skutočne muž Vašich snov? Vo fáze, v ktorej sa nachádzate, často dochádza k prehnanej idealizácii druhej polovičky, dajte si preto pozor a rozlišujte, či sa jedná o skutočnú lásku, či o začiatočné pobláznenie. Mohli by Vám v tom pomôcť aj skúsenosti z bývalých vzťahov. Martina, ak zvolíte len partnera a rodinný život, získate tým pocit, že ste niečo obetovali. Tento pocit sa neskôr môže obrátiť proti celému vzťahu, slúžiť ako večná výčitka, čo keby...

Mala by ste s partnerom prediskutovať možnosti, mať dieťa pri škole akou je medicína by bolo zo začiatku náročné, ale nie nemožné. Určite sa nenechajte zahnať do kúta výčitkami, či vydieraním, ak na Vás partnerovi záleží, bude schopný kompromisu, ak nie, vypovedá to o Vašom vzťahu informáciu, s ktorou by ste mala naložiť podľa vlastného uváženia. No zdôrazňujem, že v rovnocennom partnerstve by sa ľudia mali navzájom podporovať a viesť k rozvíjaniu vzťahu, ale aj k rozvíjaniu samých seba!

Prajem veľa energie!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa