Manžel: k čomu ho mám, ak mi s ničím nepomáha

Psychologická poradňa13.05.2011
Manžel: k čomu ho mám, ak mi s ničím nepomáha

Dobrý deň. Mám 21 rokov a mám malého 5 mesačného syna a manžela, ktorý podľa mňa mi s ničím nepomáha, on tvrdí opak. V práci býva do 17:00 a potom sa venuje svojím koníčkom ako je plávanie a domov potom chodieva okolo 19:30. Na rok som si prerušila štúdium, aby som mohla byť s malým doma. Bývame u rodičoch aspoň oni mi tak trochu pomáhajú, ale keďže chodia aj oni do práce, celé dni som sama.

V noci musím mať otvorené dvere, lebo mám pocit samoty a keď som sama doma všade musím mať rozsvietené, aby ten pocit samoty nebol. Manžel každý deň podáva zápasy a nejdem mu to nijak vyhovoriť aj rodičia to už riešili ale on si povedať nedá. Nepodáva za príliš veľké peniaze, ale podľa mňa sa u neho rozvíja závislosť.

Mám pocit, že niekedy to už nezvládam psychicky (hocikedy sa rozplačem, je mi smutno). Vydala som sa do mesta, kde nikoho nepoznám takže nemám žiadne kamarátky. Večer, keď príde manžel domov ja som unavená, lebo venovanie sa celý deň dieťaťu je tiež náročné. On potom mi vyčíta, že sa mu nevenujem. Ja už ozaj neviem čo mám robiť. Poraďte mi prosím. Ďakujem

Erika, Ružomberok

Dobrý deň!

V dnešnej dobe mnohé ženy ostávajú po pôrode odkázané samy na seba s minimálnou pomocou z okolia. Vstup ženy do role matky bola pritom kedysi dôležitá udalosť a hlavne v menších dedinách bolo prirodzené, že ostatné matky boli prvorodičke na blízku, potvrdzovali jej novú rolu a pomáhali jej pri prvých starostiach. Dnes sa však od takýchto zvykov upúšťa a ženy sú tým pádom vystavená obrovskému stresu a často majú pocit, že novú rolu nezvládajú, a tieto pocity môžu prerásť až do popôrodnej depresie, kedy musia ženy prestať kojiť a začať farmakologickú liečbu.

Aj vo Vašom prípade hrozí nebezpečenstvo popôrodnej depresie, no na to, aby sa nerozvinula potrebujete podporu svojho okolia. Manžel by mal vedieť o Vašich negatívnych pocitoch, a myslím, žeby ste mali navštíviť psychológa, na jednu stranu sa Vám uľaví, porozprávate sa s neutrálnou osobou a na druhej strane ja Vaše okolie pochopí, že ste v stave, kedy potrebujete podporu.

Samota je niekedy krutá, ale Vy by ste si mala uvedomiť, že už nie ste sama, je tu malé päťmesačné stvorenie, odkázané len a len na Vás, a aj keď máte pocit, že situáciu nezvládate, skúste v sebe nájsť tú silu a byť tu preňho. Najdôležitejšie momentálne je, aby ste sa Vy dokázala dostať do vyrovnaného stavu, pretože stresy, ktoré prežívate, prenášate aj na svoje dieťa, bez toho, aby ste si to musela uvedomiť.

Muži niekedy bohužiaľ nechápu, ako vyčerpávajúca môže byť celodenná starosť o dieťa, no aj keby Váš manžel nemal pochopenie pre Váš problém, trvajte na pravidelných návštevách psychológa, aby ste samu seba držali v psychickej pohode. Manželove chovanie nezmeníte, on sám si musí uvedomiť, čo je preňho prioritou, konflikty s ním a jeho zvláštne koníčky môžu byť jednou z tém pri návšteve psychológa, možno keď sa sama dostanete do väčšej pohody, budete aj jeho chovanie vidieť v inom svetle.

Verím tomu, že v sebe nájdete dostatok sily a aj s odbornou podporou dokážete zvládnuť toto náročné obdobie a začnete sa tešiť z prvých úspechov Vášho syna.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa