Marcela, Lozorno: Syn by každého iba hrýzol

Psychologická poradňa13.03.2018
Marcela, Lozorno: Syn by každého iba hrýzol

Dobrý deň pani doktorka,
mám na Vás jednu dosť závažný dotaz a prosbu. Mám syna, ktorý bude mať teraz v marci 2 roky, problém je v tom, že všetkých stále bije a hrozne hryzie. Vždy, keď sa k niekomu priblíži tak zatne zuby a iba čakáte ranu, alebo pohryznutie (väčšinou som to ja alebo starší syn 11 rokov). Problém vzniká pri akejkoľvek činnosti. Keď niečo nedosiahne, tak vždy vyletí. Čo mám robiť, aby som ho od toho odnaučila? Ďakujem veľmi pekne vopred za Vašu odpoveď.

Marcela, Lozorno


Milá Marcela!
Výchova detí je veľkou skúškou rodičovskej trpezlivosti. Váš syn je vo veku, kedy sa u detí vyskytuje tzv. obdobie vzdoru. Je mnoho odborných článkov na túto tému. Je dôležité pochopiť, že vzdor a odpor v dieťati je prirodzeným vývojovým krokom, ktoré musí zvládnuť samotné dieťa a hlavne jeho okolie. Rodičovskou úlohou v tomto období je udržať vlastné emócie na uzde, inými slovami nevracať dieťaťu chovanie rovnakou mincou, obrniť sa trpezlivosťou a jednoducho vysvetľovať.

„Keď ma buchneš bolí ma to. Prosím, nerob to.“ Dajte synovi jasnú, jednoduchú informáciu. Je potrebné aby si bol vedomý, čo svojím chovaním spôsobuje. Samozrejme chápem, ako je to náročné, sme len ľudia a niekedy nedokážeme ovládnuť vlastný hnev v určitej situácii. V momente, keď na sebe budete cítiť, že situáciu nezvládnete, je dobré odísť na pár minút z miestnosti, hlboko dýchať a snažiť sa uvedomiť si, že táto fáza je len dočasná. Ak by sa chovanie syna dlhodobejšie vymykalo Vašej kontrole, určite odporúčam konzultáciu s detským psychológom.

Návštevy sa neobávajte, verím, že aj odhalenie potencionálnej príčiny môže len pomôcť a sama sa môžete osobne poradí o konkrétnych stratégiách Vášho chovania v situáciách, kedy má syn agresívne prejavy. Verím, že situácia sa zlepší a skutočne sa bude jednať len o prechodný vzdor.
Posielam veľa energie.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa