Marcela, Mníchov: Kde sa mám nakoniec usadiť?

Psychologická poradňa15.04.2018
Marcela, Mníchov: Kde sa mám nakoniec usadiť?

Dobrý deň,
mám 31 rokov a pred 3 a pol rokmi som odišla z Prahy, kde som vtedy žila, mala priateľa a pracovala, do zahraničia kvôli lukratívnej práci. Počas prvých 2 rokov som žila v rôznych európskych metropolách, v každej 6 mesiacov. S priateľom sme sa snažili udržať vzťah na diaľku, ale po 2 rokoch som to už nezvládala.

Po tomto som dostala pracovnú ponuku v Mníchove. Zoznámila som sa tam s mojím momentálnym priateľom, Čechom, ktorý je tu už 5 rokov a stále sa vracia domov. Aj napriek tomu, že tu mám priateľa sa často cítim sama. Pred pár dňami som dala v práci výpoveď a v súčasnosti mám 2 pracovné ponuky, prácu v Mníchove i v Prahe. Veľmi sa mi cnie za Prahou, ale priateľ sa návratu do Čiech zrazu obáva, že tam bol nešťastný.

S priateľom tu plánujeme spoločné bývanie, ale ja sa obávam, že ma bude prenasledovať pocit, že som sa nevrátila do Prahy, čo môže negatívne vplývať na vzťah. Vedeli by ste mi prosím k tomu niečo napísať/povedať svoj nezávislý názor?

Marcela, Mníchov

Milá Marcela!
V prvom rade ďakujem za Váš dotaz. Čítam Vaše riadky a vnímam z nich veľký strach, zároveň však aj veľkú odvahu. Vydala ste sa za prácou, ktorú ste chcela, cestujete a hľadáte. Napadá ma však otázka, čo vlastne hľadáte? Pôsobí to na mňa ako akýsi hon na šťastie. No ako sama píšete, niekedy to nie je o mieste, ale o človeku samotnom. Rozmýšľam nad Vaším dotazom a mám pocit, že v skutočnosti neriešite samotné miesto, kde žijete, ale to, s kým sa chystáte žiť. Spoločné bývanie je veľký krok a očividne máte pochybnosti o tom, či to s priateľom zvládnete. Či chcete posunúť vzťah ďalej. Skúste sa v sebe zamerať na túto tému, neriešte Prahu.

Mníchov, riešte samu seba a svoj vzťah k priateľovi. Rozhodnutie, ktoré je pred Vami je náročné, na druhú stranu spoločné bývanie Vám ukáže toho druhého v inom svetle. Zistíte, či si dokážete dať priestor a zároveň sa vzájomne podržať. Je zbytočné ľutovať vlastných krokov. Každé rozhodnutie má v živote veľký význam a môže nás posunúť, aj keď sa na prvý pohľad nemusí zdať ako správne. Ja verím, že dokážete byť odvážna aj v svojom osobnom živote a pozrieť sa svojím skutočným citom a rozhodnutiu priamo „do očí“. Bez zbytočných výčitiek, ktoré Vám rozhodnutie len komplikujú. Sústreďte sa na vzťah s partnerom a jeho perspektívnosť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa