Marcela, Nitra: Mám sa vrátiť k bývalému partnerovi?

Psychologická poradňa14.02.2018
Marcela, Nitra: Mám sa vrátiť k bývalému partnerovi?

Dobrý deň,
som vo veľmi zložitej životnej situácii a neviem čo mám robiť. Mám 31 rokov. Mám (alebo skôr mala som) dlhodobý vzťah 17 rokov so svojím o 4 roky starším priateľom. Rozumeli sme si, všetko bolo v poriadku, ale ako som bola už na vysokej škole, partner stále bočil od témy spoločnej budúcnosti, bývania, detí a pod. Už som aj pracovala a on sa stále nemal ani do ženenia ani do svadby.

O 2 mesiace na výročie ma požiadal o ruku (všetko som vedela kedy bude aj aký prsteň dostanem, pretože som si ho vybrala...) ale on sa nemal ani len k tomu aby pripravil aspoň nejaké romantické prekvapenie, večeru, alebo kvety, absolútne nič, a prsteň mi dal večer po ležiačky v posteli, ani len nepokľakol. Ja však spokojná, že sa niekam pohneme, už konečne som súhlasila a začali sa prípravy na svadbu. Oznámili sme to rodičom (teda ja, lebo on sa hanbil, alebo nevedel ako to má povedať) a riešili sme prípravy.

Skôr teda ja, lebo on buď nemal čas, alebo povedal, že mu je jedno, akej farby bude výzdoba a podobne, mesiace išli a mne do života vstúpil druhý muž, ktorý bol odo mňa o 7 rokov mladší, ale bol oveľa romantickejší, pozornejší a starostlivejší ako partner.
Partner mi nikdy len tak nepovedal sám od seba vo všedný deň že ma ľúbi, že som krásna, že ma pozýva na romantickú večeru, alebo priniesol kvety. To tento druhý muž všetko spĺňal.

Keď som to oznámila partnerovi, že či mu vyhovuje, aký stereotypný a nudný život máme, tak povedal, že nie, ale neprišiel za mnou, aby sme to nejak vyriešili a zlepšili, vždy som takéto veci riešila prvá ja, všetko som mu vyrozprávala ako som vnímala celý náš vzťah a že som stále len na niečo čakala a že už prešlo vela rokov a my nemáme ani len 1 dieťa.

Povedal, že čo mi má na to povedať že aj tak mám svoju pravdu a on je na vine...žiaden konštruktívny rozhovor...trvalo pár dní a on bol ticho...potom sa zosypal ked som mu povedala ze potrebujem na chvilu odísť k sestre a popremýšlam nad nami...to som však už niečo cítila k tomu novému mužovi...partner mi prestal chýbať pretože som trávila chvíle už s novým a bolo mi s ním dobre...

Partner potom po nejakej dobe však začal bojovať a snažiť sa...do práce mi posielal ruže, písala listy ako ma veľmi lúbi a vždy bude, že ja som preňho jediná žena života a vždy aj budem...vo mne sa však niečo zlomilo pretože som zistila ze existuje aj nieco ine, nové a lepšie....a nechcela som sa k nemu vrátit...Teraz som 2 mesiace od neho a začina mi chýbať...s novým partnerom mi je dobre, ale aj tak myslím na expartnera. Aj by som sa k bývalému vratila no neviem, či mu mám veriť, že to bude dobré.

Marcela, Nitra

Milá Marcela!
V prvom rade ďakujem za Váš dotaz a prejavenú dôveru. Vzťahové záležitosti sú vždy náročné a nie je sa čo diviť, plynule ste prešla z jedného vzťahu do druhého bez časového odstupu. Chápem, že ste v druhom mužovi našla niečo, čo Vám vo vzťahu s bývalým priateľom chýbalo. No aj tak je to svojím spôsobom veľký šok, zvykať si na nového človeka, novú povahu. Nič nie je úplne ideálne, to určite dobre viete a 17 rokov sa nedá len tak zahodiť za hlavu. Je prirodzené, že Vás rozchod trápi paradoxne aj keď ste ho sama iniciovala.

Mojím názorom je, že potrebujete čas sama pre seba, zrovnať si myšlienky, porozprávať sa o situácii s niekým blízkym, poprípade sa aj objednať na konzultáciou k psychológovi, terapeutovi. Je to dôležité životné rozhodnutie a je potrebné si všetko dobre premyslieť, nielen racionálne ale aj pochopiť, čo sa vo Vás odohráva. Možno by bolo dobré vžiť sa aj do druhej strany, uvedomiť si akú má partner povahu a aj keď svoje city nedáva najavo podľa Vašich predstáv, očividne Vás miluje. Každý neprejavuje city rovnakým spôsobom, no to neznamená, že ich v sebe nemá.

Marcela, chápem, že túžite po dieťati, po rodine, no nevrhajte sa zbytočne rýchlo do nového vzťahu dovtedy, kým si svojím rozhodnutím nebudete istá. Myslím, že ten chaos vo Vás spôsobuje práve rýchlosť ukončenia a nadviazania ďalšieho vzťahu, určitá neistota, ktorá Vás ťahá spať k bývalému partnerovi. Nemôžme Vám nadiktovať správne riešenie, možno si vzťah skutočne prajete ukončiť, no možno potrebujete iný spôsob. Aj kvôli tomuto chaosu by bolo dobré konzultovať svoje myšlienky a pocity s psychológom. Urobte to pre seba aj pre svoj dlhodobý vzťah a uistite sa, že Vaše rozhodnutie bolo správne. Verím, že sa časom dokážete sama v sebe zorientovať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa