Marcela, Prešov: Mám si nájsť na oplátku tiež milenca?

Psychologická poradňa28.04.2016
Marcela, Prešov: Mám si nájsť na oplátku tiež milenca?

Dobrý deň,
som vydatá 18 rokov, s manželom máme 2 deti 16 a 13 rokov. Fungujeme normálne v spoločnej domácnosti, povinnosti riešime spolu, aj všetko ostatné. Myslím si, že máme pekný vzťah. Zistila som, že sa stretáva a píše si s inou ženou. Viem, že ma s ňou aj podviedol minimálne 2-krát. Dostala som sa už do štádia pocitu paranoje. Mám ho rada, povedala som mu, že mu odpustím aj neveru, ale nech to skončí. Povedal, že on sa rodiny nechce vzdať a že to sa nedá hneď. Je pravda, 18 rokov sme stále spolu, všetko sme spolu robili, výlet, dovolenky. Nikdy sme neboli od seba.

Zrazu potrebuje aj kamarátov, chodí sem-tam na chatu, ale ja a ani deti nevieme, kde je. Keď tak ostávam sama zisťujem, že deti ma nepotrebujú, manžel je preč a ja ostávam sama doma. Nemám sa s kým porozprávať a nemám ani žiadne kamarátky. Ako si ich nájsť? Už som rozmýšľala nad tým, hoci ho veľmi milujem aj po tých rokoch, čo sme všetko preskákali, že si nájdem aj ja nejakého partnera, lebo sa cítim strašne opustená. Nechcem mu ublížiť, ale neviem čo mám od neho čakať. Nechce to rozoberať, tvrdí, že ma miluje aj deti. Pomôžte mi, lebo keď som sama, cítim sa hrozne, hlavne keď nad tým rozmýšľam.

Marcela, Prešov


Milá Marcela!
S manželom ste zažili mnoho spoločných zážitkov, vychovali ste dve deti a je úplne prirodzené, že Vás trápi aktuálny stav Vášho vzťahu. Viem, že manžela milujete, ale aj láska má svoje hranice a tie sú presne v bode, kedy začnete toleranciou skutkov druhého, ubližovať sama sebe. Je potrebné aby ste si sama definovala aktuálne priority. Čo všetko ste ochotná obetovať rodinnému životu? Manželstvo a dlhodobý vzťah môže podľahnúť kríze a mnoho párov túto krízu prekoná. Dôležité však je hovoriť s manželom otvorene.

Možno sám netuší, že Vám svojím chovaním tak ubližuje. Za Vašou toleranciou sa ale skrýva aj bolesť a on by to mal vedieť. Hovorte s ním otvorene o svojich pocitoch z Vášho vzťahu a snažte sa nájsť spoločné riešenie. Na to by bola kríza prekonaná je potreba spolupráce oboch. Čo sa týka pocitu osamelosti, myslím, že nastal čas aby ste pre seba hľadala aktivitu, ktorá by Vás priviedla k novým ľuďom a dala Vám do života novú energiu. Existuje mnoho činností, od športu cez iné druhy relaxácie, či umeleckých aktivít. Zamyslite sa a hľadajte. S aktivitou, ktorá by Vás naplňovala nájdete aj ľudí s podobným zameraním ako ste Vy sama. Píšete, že Vás deti nepotrebujú, ale verte mi, že tomu tak nie je. Síce sú samostatnejšie, no stále sú to Vaše deti, ktoré budú vždy potrebovať Vašu lásku, podporu a pochopenie.

Marcela, je na čase si definovať, kam sa chcete v živote posunúť ďalej. Myslím, že by ste mala začať od definície vzťahu s manželom. Je to Váš blízky človek, ktorý sa však v tejto chvíli vzďaľuje, myslím, že Vaše pocity sú reakciou hlavne na túto okolnosť. Preto neváhajte a otvorene sa s manželom porozprávajte, aj podľa jeho reakcie a jeho pohľadu na situáciu uvidíte, či ste Vy sama ochotná pokračovať v takomto vzťahu. Budem Vám držať palce a verím, že nech sa bude situácia vyvíjať akokoľvek, nezabudnete na seba a svoju životnú spokojnosť!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa