Mária, Bardejov: Dcéra veľmi zle zaspáva

Psychologická poradňa04.02.2016
 Mária, Bardejov: Dcéra veľmi zle zaspáva
Mám 14-ročnú dcéru. Odmalička je stačil krátky spánok. Keď som chcela, aby išla spať aspoň 21.h, musela som pri nej ležať, kým nezaspala. Ráno už o 6.h pozerala rozprávky. No teraz je už veľká a má problém zaspať o 23.h. Ked sa zobudí v noci, nemôže znova zaspať, tak príde k nám a spi spolu s nami na manželskej posteli. Tento problém trvá dlho či sú prázdniny alebo školský rok.

Mária, Bardejov


Milá Mária!

Na hľadanie dôvodu dcérkiných problémov je potrebné zamyslieť sa nad širšími súvislosťami. Problémy so spánkom môžu mať mnoho príčin a dcérka je vo veku, kedy extrémne podlieha emóciám a môžu sa objavovať výkyvy nálad. Je dobré sa zamyslieť nad všetkým, čo na ňu vplýva od udalostí v rodine cez školu, kamarátov atď.
V každom prípade nedostatok spánku určite časom môže byť komplikáciou v zvládaní školských aj domácich povinností, dobrý spánok je základom pre ľudské fungovanie. Ak tieto problémy pretrvávajú dlhodobo, môže sa jednať aj o poruchu spánku, preto určite odporúčam vyšetrenie u klinického psychológa, alebo v pedagogicko-psychologickej poradni, kde posúdia závažnosť celého problému. Vy sa snažte poskytovať dcérke zázemie, lásku a otvorenosť v komunikácii. Verím, že spoločne tento problém dokážete zvládnuť a situácia sa aj po konzultácii s odborníkmi začne zlepšovať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa