Mária, Trenčín: Mám nízke sebavedomie, chcela som si ublížiť

Psychologická poradňa29.03.2017
Mária, Trenčín: Mám nízke sebavedomie, chcela som si ublížiť

Dobrý večer,
chcela by som požiadat o radu. Moja situácia je dosť zložitá. Aspoň v skratke popíšem, čo sa deje vo mne v poslednej dobe. Mám psychiatrické problémy a to je môj kríž. Lenže chyba je vo mne. Málo toho za deň spravím a zisťujem, že ma nikto už nemá rád. Najradšej by som zaspala až dovtedy, kým mi niekto nepovie, že som pre neho to naj. A vo vzťahu pretrvávam len preto, že nemám kam ísť a môj partner ku mne už nič necíti. Ale ja si bez neho už nedokážem predstaviť život. Hovorí mi, že ja mu nedokážem prejaviť lásku a keď ho chcem pohladiť, tak mi povie, aby som sa ho nedotýkala.

Už neviem ako ďalej, nechcem takto žiť a často rozmýšľam nad tým, že si ublížim, ale nedokážem to spraviť, ten pocit sebazáchovy mi to nedovolí. Viem, že ma už nemiluje a vraví, že sme odlišní ľudia s inými záľubami. Neviem, kam mám odísť, do ustavu ísť nechcem. Veľmi mi pomohol finančne a ja sa mu neviem zavdačiť. Mám nízke sebavedomie aj z toho, že ráno neviem vstať z postele, vstávam až okolo desiatej. Chyba je vo mne, čo som to za človeka, keď sa takto podceňujem. Ďakujem.

Mária, Trenčín


Dobrý deň Mária,
každý z nás prežíva v živote lepšie a horšie obdobia. Je to dané tým, ako žijeme, s kým žijeme a veľakrát nám osud uštedrí rany, ktoré musíme zvládať. Musíme asi nie je ten správny výraz, je potrebné, aby sme ich zvládli. Vaša situácia je zložitá, pretože, ako píšete, ste odkázaná na svojho partnera. Máte množstvo otázok, denne sa umárate a presviedčate samú seba o tom, že Vás už nikto nemá rád, že život nestojí za to. Verte, že za to stojí. Sme tu a máme vždy šancu začať a niečo zmeniť. Podceňovanie sa, nedostatok sebavedomia, hľadanie chýb v sebe nie je celkom ten správny štart.

Najlepším liekom na psychiku sú aktivity hocijakého druhu. Možno by bolo potrebné začať s tým, že si skúsite nájsť prácu, aj brigádnicky. Dostať sa medzi ľudí, byť v nejakom smere užitočná a nerozmýšľať stále o sebe. To Vás môže naštartovať, k tomu nejaká fyzická aktivita, stretávanie sa s priateľmi. Nepíšete, či okrem partnera máte kontakt s blízkymi ľuďmi, s ľuďmi, ktorým na Vás záleží. Nemôžeme byť závislí len na jednom človeku. Je  fajn, keď niekoho ľúbime, ale prehnané upnutie sa na niekoho skôr škodí. Aj Váš partner si Vás bude viac vážiť, keď uvidí Vašu snahu o sebarealizáciu. Vnesiete si do života režim, naučíte sa opäť tešiť aj z maličkostí. Všetko toto môže byť začiatok Vašej premeny. Dbajte o svoj zovňajšok, o svoju kondíciu. Skúste ráno vstať s určitým cieľom- idem si zabehať, idem hľadať možnosť, ako niekomu pomôcť ako sa realizovať. Vo Vašom stave nebude jednoduché sa naštartovať.

Skúste najskôr vyhľadať pomoc psychológa, s ktorým sa môžete porozprávať o všetkom, čo prežívate, čo cítite. Nepíšete, že by Vás partner vyhadzoval z bytu. Aj to, že k Vám nič necíti, nemusí byť pravda, keď Vás dokáže požiadať o pohladenie. Počkajte si na jeho pohladenie. Ak nebude prichádzať, skúste sa zamyslieť nad svojou bytovou situáciou. Keď budete mať nejaký zdroj príjmu, bude to pre Vás jednoduchšie. Len to nevzdávajte. Je x možností, treba si to uvedomiť a niektorú si vybrať. V každom prípade verím, že máte pred sebou ešte veľa pekného, tak opakujem, netreba sa vzdávať.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa