Martina, Tekov: Moja matka je strašná alkoholička

Psychologická poradňa24.11.2014
Martina, Tekov: Moja matka je strašná alkoholička

Dobrý deň,
mám vážny problém ohľadom mojej matky. Je to strašná alkoholička. Má 42 rokov a pije asi 6-7 rokov. Má už problémy s pečeňou, a asi 2 mesiace má už epileptické záchvaty. Každý deň tŕpnem, kedy dostane záchvat a znova si ublíži. Už len pohľad na ňu v epileptickom záchvate mi vyvolá strašný šok, a iba stojím a plačem. Mám len 17 rokov, a neviem čo robiť. Je protivná, kričí, bez alkoholu vydržala týždeň. Veľmi často máva záchvaty, a v nemocnici neostane, ani keby jej za to zaplatili. Som z nej už zúfalá. Každý deň mám doma krik, hádky, neviem to vydržať.

Každý deň plačem a cítim, že domov, ako to niekto nazýva, ja nemám. Nemám stabilnú rodinu, žiadne pokojné zázemie. Už prestávam vládať, poslednú dobu už pre mňa všetko stráca zmysel. Nedá sa s ňou rozprávať, každú minútu vyvolá hádku. Na liečenie ísť nechce, nikde (samozrejme preto, lebo si neprizná, že je alkoholička) mám o niečo staršieho brata, býva s nami, no ten má už vlastnú rodinu. Nemám ani kam odísť, odsťahovať sa, pretože ako 17-ročná študentka nemám možnosť si zarobiť. Prosím Vás, poraďte, čo máme robiť, ako ju prehovoriť na protialkoholické liečenie, alebo ako to s ňou zvládnuť, lebo ja už naozaj nemám síl.

Martina, Tekov


Milá Martina!
Mrzí ma, že v svojom veku musíte prežívať tak ťažké skúšky, no život nám do cesty prináša situácie, ktoré buď prekonáme a poučíme sa, dokážeme žiť ďalej alebo im podľahneme a nesieme si veľké bremeno. Ja verím, že Vy budete patriť medzi tých, ktorí sa dokážu poučiť, a aj keď to možno bude trvať pár rokov, zmieriť sa s tým, že ste nevyrastala v ideálnej rodine a napriek tomu žiť svoj život naplno šťastne a vytvoriť pre svoje deti zázemie, ktoré Vám chýbalo. Viem, že sa týmto spôsobom vo Vašom veku uvažuje ťažko, ale uvedomte si, Vy nežijete život svojej matky,

Vy žijete len svoj život. Vaša matka si zvolila cestu, ktorou si ubližuje a nielen sebe. To však neznamená, že Vy máte povinnosť tomu podľahnúť. Pýtate sa ma ako zmeniť matku, ako ju dostať na liečenie. Bohužiaľ protialkoholické liečenie je možné len keď sa človek dobrovoľne rozhodne. Jediný prípad, kedy človek musí nastúpiť na liečenie je príkaz súdom po trestnom čine. Dobrovoľná liečba je však najúčinnejšia, pretože nútiť človeka, ktorý si nepriznáva svoj problém, aby sa zmenil, je ako hádzanie hrachu na stenu. 

Pokiaľ matka nie je ochotná si priznať problém, jediné riešenie z Vašej strany je zmieriť sa  s tým, že momentálne nie ste schopná matku zmeniť. Je však potrebné aby ste myslela na seba, svoju budúcnosť. Ste vnímavé mladé dievča, môžete pracovať práve na tom, ako sa zmieriť s tým, že matke momentálne nedokážete pomôcť. Radím Vám, vyhľadajte pomoc, dospelého človeka, niekoho komu dôverujete a je plnoletý. Zdôverte sa so svojím problémom a začnite spoločne hľadať pomoc pre Vás.

Už zanedlho budete úradne dospelá a začnete preberať zodpovednosť sama za seba. Je dôležité, aby ste sa začala pripravovať a jednou z príprav na zodpovednosť je aj zmierenie sa so situáciou, ktorú aktuálne nemôžete zmeniť. Opakujem, zdôverte sa blízkej osobe (rodinnému príslušníkovi, učiteľovi, školskej psychologičke). Mala by to byť zodpovedná osoba, ktorú by ste mohli poprosiť o pomoc a naplánovať aj konzultáciu s psychológom.

Verte mi, veľmi Vám to prospeje, minimálne zo seba dostanete von všetku bolesť a trápenie a psychológ Vám môže poradiť aj v ďalšom postupe, pomôcť Vám zmieriť sa. Zmierenie je v niektorých prípadoch jediná cesta. Ja len budem dúfať, že dokážete svoj život prežiť plnohodnotne, šťastne, že dokážete v budúcnosti vybudovať svoju vlastnú rodinu. Každý z nás je toho schopný, musíte však začať od práce na sebe, niekedy môžete totiž zmeniť len seba a svoj prístup. Posielam veľa energie do ďalších dní!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa