Michaela, Bratislava: Mám dobrý dôvod na rozvod?

Psychologická poradňa26.02.2015
 Michaela, Bratislava: Mám dobrý dôvod na rozvod?

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na Váš názor, že či je dôvod na rozvod, ak manžel nemá ochotu, aby mi pomáhal ohľadom chodu domácnosti a výchove detí? Sme manželia 18 rokov, chodím do práce, keď prinesiem viac peňazí ako on, tak je nervóznz, keď prinesiem menej ako on, tak mi vykričí, že koľko zarobil on a koľko ja. Môj príjem je celý rok približne v rovnakej výške, jeho príjem veľmi kolíše, nakoľko robí v oblasti stavebníctva, takže sú v roku mesiace také, kde nezarobí ani toľko, aby zaplatil polovičku účtov a kde sú ešte ostatné veci.

S deťmi sa neučí, do školy ich nevozí, ani zo školy, nakoľko bývame v Maďarsku, je to každodenná povinnosť, mimoškolské aktivity svojich detí ani nevie, kedy sú a aké sú. V minulosti veľakrát klamal, bol neverný, čo som sa časom dozvedela, samozrejme, popiera. Urážal ma vulgárne, vyhrážal sa mi samovraždou, je ku mne ironický, arogantný, ak sa s ním chcem porozprávať ohľadom toho, že takto to fungovať už ďalej nemôže.

Nevie ani to, kedy a koľko treba platiť za elektrinu, vodu, do obchodu na nákupy nechodí - občas aj to iba sám sebe si kúpi slaninu, klobásky, pivo ostatné nie, iba keď mu to už vykričím, že ide okolo obchodu domov sám či je problém sa zastaviť kúpiť napr. chleba, lebo aj to mi zavolá, že kúp chleba. Potom mi vyčíta, že kde sú peniaze najnovšie ma obvinil z toho, že si odkladám peniaze bokom a ja si jeho peniaze nebudem užívať.

Ja po robote idem pre dcérku 7-ročnú do družiny, staršia dcéra má 17 rokov, tak na doučovanie alebo na nejaký krúžok, pre psa k rodičom. Mám dosť náročnú prácu po psychickej stránke. Keď je doma celý deň v období, keď je málo roboty, neurobí nič jesť, čo sa týka domácnosti, tak to už vôbec nepomôže, keď prídem s deťmi večer domov, tak čaká čo urobím jesť, s dcérou sa učiť ho nenapadne, až keď mi už prasknú nervy a začnem kričať, tak niečo urobí. Hrať sa nezahrá s dcérou nič, lebo on je unavený a jeho to nebaví, to sú jeho slová.

Neustále ma hlúpe narážky na to, že som neverná-nie som, k tomu pripojí aj vulgárne nadávky potom, keď ho to prejde tak chodí za mnou ako ma miluje a takto to ide dokola. Som už z toho unavená, znechutená a veľmi rozmýšľam nad rozvodom. Prosím Vás o radu, alebo aspoň názor, že či je šanca, že sa zmení, alebo ako ho zmeniť.

Michaela, Bratislava

Milá Michaela!
Najlepším ukazovateľom toho, že niečo v partnerstve nie je v poriadku sú naše vlastné emócie a myšlienky. Vy sama cítite, že vo Vašom manželstve je veľa problémov. To, že uvažujete nad rozvodom je pre Vás jasným signálom, že je potreba zmeniť momentálny spôsob fungovania a že Vám nevyhovuje. Vzťahy by mal byť o kompromisoch ale zároveň aj o hraniciach, ktoré ten druhý svojím chovaním neprekročí.

Myslím, že vo Vašom prípade bola hranica prekročená. Partner si vôbec nemusí uvedomovať, že stav Vášho vzťahu je až tak vážny, je dokonca možné, že jemu tento stav vyhovuje. Je potrebné aby ste mu skúsila naznačiť, že situácia je z Vašej strany vážna. Zistiť, či by bol ochotný spolupracovať na záchrane manželstva. Navrhnúť mu pravidelné dochádzanie za manželským poradcom.

Už podľa jeho reakcie zistíte, či on sám chce bojovať o udržanie manželstva alebo túto myšlienku úplne odmietne. Michaela, čaká Vás náročné obdobie. Konfliktné obdobia sú však zároveň obdobia šance na zmenu. Každý konflikt v našom živote nesie pozitívnu silu. Myslite na to, pri všetkých Vašich nadchádzajúcich rozhodnutiach. Nedám Vám jasnú odpoveď na otázku, či je ideálnym spôsobom riešenia Vašej situácie rozvod.

Je potrebné aby ste sama zhodnotila históriu celého vzťahu, chovanie Vášho manžela a hlavne jeho ochotu zmeniť sa a pracovať na vylepšení vzťahu. Ak chýba snaha na jednej strane, druhá strana to sama nevyváži a vzťah sa prirodzene bude blížiť k rozpadu. Na Vás je dať partnerovi jasné hranice a nenechať si od neho vulgárne nadávať, nenechať sa ponižovať. Bude to robiť do tej doby, kým Vy nepoviete stop. Partner by mal pochopiť, že Váš vzťah je v rozklade.

Ak by neprejavil ochotu navštíviť manželského poradcu, môžete ho vyhľadať aj sama. Pred ďalšími krokmi je dôležité utriediť si myšlienky, aby Vaše konanie nebolo unáhlené a plné negatívnych emócií, ktoré budú vplývať na celú rodinnú atmosféru. U psychológa si jasne definujete, aký bude Váš ďalší krok a hlavne si vyventilujete svoje emócie a vypočujete názor odborníka z očí do očí. Skutočne v oblasti duševných a vzťahových problémov nie je nad osobný kontakt. Vyhľadajte psychológa s dobrými referenciami a uvidíte, že Vám návšteva pomôže a dodá silu do ďalších krokov. Budem na Vás myslieť a posielam veľa sily!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa