Michal, Liptov: Priznávam závislosť na online hrách

Psychologická poradňa05.04.2015
Michal, Liptov: Priznávam závislosť na online hrách

Dobrý deň,
po dlhom zvažovaní som sa rozhodol skúsiť osloviť psychológa. Prosím o pochopenie, že nie je pre mňa jednoduché vám písať. Moj problem spociva v tom, že otvorene priznávam svoju veľkú závislosť na pc on-line hrách.

Ono by to v podstate nebolo také škodné, ale čas, ktorý doma trávim, by som mal využívať pre svoju rodinu. Mám momentálne dve dcérky. Jedna bude mať 4 roky a druhá sa narodila pred mesiacom a pár dnami. Moj problém a moja závislost na on-line pc hrách spočíva v tom, že keď prídem domov z práce, prvé čo urobím je, že si pustím pc a hneď sadám a bavím sa. Hrám sa až do večera, keď ide prvorodená dcérka spať. Nechcem prísť ani o manželku, ani o svoje deti.

Michal, Liptov

Milý Michal!
Oceňujem Vašu otvorenosť a schopnosť o probléme tak podrobne písať. Priznanie si toho, že máte problém je prvým krokom k jeho odstráneniu. No nebudem Vám klamať, cesta bude dlhá a náročná a hlavne, neexituje žiadna zázračná zmena, aj v terapii je to hlavne o tom, že klient pracuje sám na sebe.

Popisujete typické príznaky človeka, ktorý podľahol svojej závislosti. Viete, všetky závislosti sú svojím spôsobom podobné. Samozrejme hra na počítači priamo neohrozuje Váš zdravotný stav, ale ohrozuje a výrazne obmedzuje Váš rodinný život a Vaše duševné zdravie a to je samozrejme prepojené aj so zdravím fyzickým. Sám vidíte, že ste podráždený, bez iných záujmov a nepociťujete radosť. Pozor! Toto nie je Vaša povaha, to sú príznaky vážnej závislosti, ktorá by sa mala uchopiť terapeuticky, inými slovami, osobná návšteva psychológa je vo Vašom prípade skutočne potrebná.

Prvé, čo by ste si mal naplno priznať je, že o všetko, čo teraz máte môžete veľmi jednoducho a rýchlo prísť. Manželka nebude do konca živote tolerovať tento spôsob života a nemôžete sa diviť, keď sa rozhodne to zmeniť iným spôsobom. Predstavte si svoj život bez rodiny. Určite si teraz uvedomujete, že je to príliš veľká obeta. Vy si svoj problém naplno uvedomujte, teraz je však čas, kedy v sebe potrebujete nazbierať odvahu k riešeniu. Je dôležite, aby ste o probléme nepísal ale priznal si ho nahlas, pred tou najbližšou osobou. Veď práve podpora rodiny a ich pomoc je to, čo môžete využiť.

A nie je to žiadna hanba, práve naopak je to veľká odvaha. Neskrývajte svoj strach za „povahu“. Máte v sebe tú silu začať na sebe pracovať, potrebujete však podporu svojho okolia. A ja verím, že ak k rodine, k manželke budete úprimný a ukážete jej, že si svoj problém uvedomujete, podporí Vás a spoločne vyhľadáte odborníka, ktorý Vám pomôže na ceste zbavenia sa svojej závislosti. Ak Vám dôjde odvaha, a nebudete dokázať hovoriť, iným krokom by bolo dať manželke prečítať tie slová, ktoré ste napísal mne. Ona možno vôbec netuší, čo sa Vo Vás odohráva, a to je chyba. Keď uvidí, že chcete hľadať riešenie, určite v nej nájdete podporu a hlavne Vás to zas zblíži.

Michal, každý človek, čo podľahol závislosti podlieha akémusi kolobehu, bludnému kruhu. Ja som Vám napísala cestu, ako z neho von, no ďalšie kroky sú na Vás. Verím, že nechcete obetovať skutočný život tomu virtuálnemu a dáte sa na cestu riešenia. Posielam silu a odvahu do ďalších rozhodnutí.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa