Môj priateľ ma odkladá ako "bábiku"

Psychologická poradňa04.06.2009
Môj priateľ ma odkladá ako "bábiku"
Môj priateľ ma miloval nadovšetko, dával okoliu jasne najavo, že som pre neho tá jediná. Po čase však začal chodiť pravidelne posilňovať a odvtedy sa strašne zmenil. Cvičenie je pre neho prvoradé, na mňa akosi pričasto nemával čas. Dostalo sa to až do kritického bodu, keď som mu povedala, že sa mi nepáči, že ma často ignoruje a že v tom už ďalej nemôžem pokračovať. Vravel, že ma miluje, nechce sa so mnou rozísť, ale potrebuje prestávku. Ja prestávky neuznávam, tak sme sa rozišli. Odvtedy flirtuje s každým mladým dievčaťom. Bol však veľmi žiarlivý a neprestal ma kontrolovať ani teraz, a keď som si dovolila konečne vyjsť s kamarátom na kávu, urobil mi scénu cez telefón. Tváril sa, že som ho podviedla, dokonca i po našom rozchode mi kontroloval maily. Neustále ma sleduje a teraz sa mi snaží robiť napriek so všetkými dievčatami, ktoré sa mihnú v jeho okolí.

Tá jeho zmena spočíva v tom, že začal byť agresívny, nielen voči mne, ale aj doma v rodine, jeho sestra si s ním už nevie rady. Lenže týmto spôsobom nemá u nikoho pochopenie, častokrát je sám a nedá si dohovoriť. Veľmi veľa spí a má vysoký apetít. Čítala som o príznakoch depresie a mám pocit, že sa to na neho presne hodí. Poraďte mi, prosím, s čím môže mať problém. Ja už neviem čo mám robiť, naznačila som, že sa môže vrátiť, ale on vraj potrebuje ešte stále čas. No ja nemôžem zatvárať oči pred jeho očividným flirtovaním. Jeho sestra vraví, že si ešte uvedomí, že urobil zle. Už raz sa so mnou rozišiel a teraz je to druhýkrát. Predtým po rozchode sa celý čas na mňa vypytoval, teraz robí to isté, to mi potvrdzuje jeho sestra, s ktorou ja mám vynikajúci vzťah. Mám z neho pocit, že očividne nevie čo chce.. čo je na škodu, pretože ja ho milujem, ale tiež mám city a nemôže ma takto odkladať ako bábiku. Budem veľmi rada, ak mi v tomto poradíte a pomôžete. Ďakujem a prajem Vám príjemný deň.

Linda, Humenné

Vo vašom tak trochu kalamitnom príběhu lásky je asi najzávažnejšie konštatovanie, že svojho priateľa milujete - trochu napriek všetkému. Ťažko možno naozaj šťastne milovať niekoho, kto vás opúšťa v rámci akejsi prestávky a teda vás trápi, kto vás ignoruje, pre koho je prednejšia jeho vlastná, vypracovaná postava, než vy a vaša postava, kto najprv dával najavo pred všetkými, že vás miluje a teraz pre zmenu pred všetkými dáva najavo, že mu je každá mladá dievčina dobrá na flirtovanie.

On si voľká, vyžíva sa v slobode ale vám ju nedopraje... - kontroluje vás, sleduje, robí vám napriek, je agresívny... Ba zdá sa, že ho neobmäkčí ani to, že s jeho setrou máte vynikajúci vzťah... Podľa toho, ako ho popisujete, to vyzerá tak, že má vlastne velké šťastie, že ho vôbec ešte milujete, ako odložená bábika. Pekne ste to o sebe napísali, zostáva ešte skúsiť sa zamyslieť nad tým, či nie ste aj bábikovská dobrovolná obeť. Ak sa k vám priateľ, či nateraz prestávkový priateľ, dnes takto správa, akú máte záruku v stabilite jeho citov? Aj potom vám budú konkurovať jeho činky a aj čoraz mladšíe dievčatá...? Ak sa chcete spýtať, s čím môže mať problém, možno je to on sám a jeho pohodlie, z ktorého ho nevykýve ani jeho setra a zdá sa, ani vy. Ste si stá, že si vaše city zaslúži? Skúste si vymyslieť a napísať váš životopis o pár rokov, nech je tam aj príbeh vašej lásky. Máte dojem, že ak je dnes vaša láska tak ťažko súšaná, že v budúcnosti bude z neho spoľahlivejší partner, ktorému bude záležať na vašom úsmeve, šťastí?

Možno by ste ešte mohli skúsiť dať mu pocítiť, aké to je, ak niekto milovaný flirtuje s inými, možno aj jemu to padne trochu zle a pochopí, že aj on môže stratiť vašu priazeň a city. Máte predsa udelenú prestávku, ak budete mať príležitosť, skúste mu dať najavo, že aj vy viete prestávkovať. Možno jeho reakcia vám otvorí oči a nebodaj aj srdce voči niekomu, kto si miesto na takom privilegovanom mieste jednej smutnej bábiky bude viac vážiť.

 

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa