Monika, BB: Moja dcéra je záškoláčka!

Psychologická poradňa23.04.2015
Monika, BB: Moja dcéra je záškoláčka!

Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu a pomoc. Už nevládzem a neviem ako ďalej. Mám 17-ročnú dcéru, chodí na strednú školu do 2.triedy, no má problémy so záškoláctvom, vôbec sa jej nechce učiť, nejde to ani po dobrom, ani po zlom. Žiadne rozhovory, ani dohováranie nepomáha. Pri tom, nie je zlá, má dobré srdce, ani drzá k učiteľom, správanie je v norme, ale toto sa opakuje už zo ZŠ, kedy to robila na druhom stupni.

Prvý ročník sa ako tak držala, ale potom ostala ľahostajná. Škola ju nebaví, ale keď sa pýtam, prečo to robí, odpovedať nevie alebo nevie ani, či tam chce ostať alebo školu zmeniť. Je to dobrá, ale náročná škola. Treba sa učiť a na to ona nikdy nebola zvyknutá. O to horšie, že po rozvode sme začali bývať práve v nástupe do puberty s mojou matkou, ktorá jej všetko povoľovala a zhadzovala moju autoritu. Som už naozaj zúfalá, chcem si zobrať HÚ a odísť a tiež sama končím štúdium, je to veľmi náročné a na všetko som sama. Prosím o pomoc. Budem vďačná za akúkoľvek radu.

Monika, BB

Milá Monika!
Očividne si sama uvedomujete, že aktuálne prežívate náročné obdobie. Všetky zmeny, ktoré sa odohrávajú vo Vašom živote majú vplyv aj na život Vašej dcéry. Je vo veku, kedy sa jej osobnosť vyvíja, hľadá si hranice a to prirodzene súvisí aj so skúšaním vecí, ktoré sú zakázané. Viete, konfliktné obdobia, alebo samotné slovo konflikt v nás ľuďoch vždy vyvolajú negatívne asociácie. No opak môže byť pravdou. Každý konflikt má v sebe aj pozitívnu silu. Konflikty v našich životoch môžeme vnímať ako šancu k ďalšiemu posunu a šancu spoznať aj sám seba.

Vo vývoji ľudskej osobnosti sú konflikty priam nutné k tomu, aby sa človek dostal na vyššiu úroveň. To, že sa adolescenti vyhraňujú proti dospelým, rodičom, je prirodzené, takýmto spôsobom si budujú identitu a hľadajú nový pohľad na svoj život. Rodičia to vnímajú ako drzosť, nevychovanosť, no je to obdobie, ktoré je úplne prirodzené. Podľa môjho názoru je aktuálne dôležité aby ste Vy sama našla v sebe vnútorný pokoj, aby ste dokončila štúdiu a načerpala silu do ďalších dní. Keď je človek vyčerpaný a pod tlakom, často jedná v afekte, má prehnané emócie a to samozrejme vycíti aj Vaša dcéra.

Samozrejme chápem, že Vás trápi dcérine záškoláctvo, no na druhú stranu je dôležité, aby ste si uvedomila, že je to obdobie, obdobie, ktoré prekonáte, Vy aj Vaša dcéra. Uvidíte, že po dokončení štúdia nájdete nový zdroj sily, a budete mať viac času venovať sa dcérinmu problému a zariaďovaní si vlastného bývania. Osamostatnenie v bývaní Vám určite schvaľujem, ak to tak skutočne cítite. Monika, všetko v našom živote je proces, vyvíja sa, aktuálne je potrebné dokončiť veci, ktoré vo Vás vyvolávajú tlak.

Rozhovor s dcérou totižto bude mať zmysel vo chvíli, kedy dokážete byť otvorená, chápavá a bez prehnaného tlaku, či emócií. To je základom objektívneho vnímania celého problému. Myslím na Vás, dokončite veci, ktoré Vám aktuálne spôsobujú najväčší stres a potom sa skúste na túto tému s dcérou porozprávať. Skúste si zistiť aj názor učiteliek a dcérinho okolia. Budem Vám držať palce!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa