Monika, Čadca: Manžela stále trápi moja minulosť

Psychologická poradňa27.03.2016
Monika, Čadca: Manžela stále trápi moja minulosť

Dobry den,
prosim vas poradte mi, ako pomoct manzelovi, ktoreho trapi moja minulost. To, ze som mala nejakych muzov a stale dookola riesi, ze preco taky mlady a preco taky a taky. Nech odpoviem hocico, na vsetko reaguje. Trápi sa fyzicky, busi mu srdce, nemoze dychat, chladnu mu ruky, je to dost nebezpecne.

Potom pride zlom a vsetko je v poriadku a chape, ze kazdy mal nejaku minulost, vsak aj on mal a vsetko si vie normalne vysvetlit, a potom zas pride zlom a hneva sa, dokonca na moju sestru, za to, ze nezabranila jednemu mojmu vztahu a stale hlada, pocita predstavuje si a sklada moju minulost a potom mu nieco nezapasuje a zase sa na to zameria a potom to riesime.

Monika, Čadca

Milá Monika!
Určite  existuje možnosť riešenia Vašej situácie, Vy však môžete byť len určitým pomocníkom, prostredníkom. Najviac práce bude práve na manželovi. Ale Vaša podpora mu určite v riešení pomôže. Je dôležité zistiť odkiaľ sa jeho „posadnutosť“ Vašou minulosťou berie. Či v minulosti neprekonal niečo, čo v ňom vzbudilo pochybnosti o vzťahoch a o dôvere. Tému minulosti neignorujte, ani sa do nej nepotápajte a okrem svojej minulosti, skúste riešiť aj tú jeho. Buďte k nemu otvorená a úprimná, len takýmto prístupom mu dokážete svoju dôveru. Je dôležité aby sa manžel na situácia naučil pozerať s určitým nadhľadom a priznal si, že nie je prirodzené takýmto spôsobom reagovať na Vaše minulé vzťahy.

Všetko čo máte za sebou Vás sformovalo do súčasnej podoby a to je dôležité. Práve skúsenosťami sa učíme, meníme a hlavne dozrievame. Pokúste sa manželovi vysvetliť, že Vaša minulosť Vás sformovala do ženy, do ktorej sa zamiloval a s ktorou si založil rodinu a že je potreba sústrediť sa na Vašu spoločnú budúcnosť a dva krásne zázraky, za ktoré nesiete zodpovednosť. Verím, že trpezlivým a úprimným prístupom sa celá situácia zlepší. Ak by sa manželove stavy nezlepšovali bolo by dobré pouvažovať aj nad spoločnou návštevou psychológa, ktorý sa venuje partnerskej problematike. Myslite vždy na to, že aj krízové obdobia a ich prekonávanie môžu vzťah nakoniec ešte upevniť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa