Napadla som svojho muža!

Psychologická poradňa08.03.2010
Napadla som svojho muža!

Dobrý deň. Mám 36 rokov a dve deti z dvoch manželstiev.

Druhýkrát som sa rozviedla pred 6 rokmi. Obidvaja bývalí manželia mi fyzicky ubližovali. Druhý manžel hlavne psychicky. Neostalo to bez následkov na mojom zdraví.

Teraz mám 3-tí rok priateľa, ktorý je milý, pozorný a má veľmi rád aj moje dve deti. Syn - 9 rokov - mu hovorí ocko, rozumejú si.

Problém je v tom, že ja som teraz ten zúrivec, ktorý znepríjemňuje život. Pri poslednom výbuchu zúrivosti som ho dokonca fyzicky napadla. Milujem ho a trápi ma to. Hanbím sa, ale nedokážem to ovládať.

Teraz som doma, nešla som ani do práce. Neviem prečo, ale vymyslela som si, že som chorá. Môj priateľ robí všetko preto aby som bola šťastná. Mrzí ho to zakaždým keď vybuchnem a hľadá príčinu. Chce to napraviť, ale pravda je taká, že nikdy neviem prečo sa to stane.

Nechcem mu už ubližovať, nezaslúži si to a už vôbec nechcem o neho prísť. Čo sa so mnou deje?

Renáta, Martin

Je sľubné pre začiatok Vašej práce na sebe, že sa nad sebou tak úprimne, kajúcne zamýšľate.

Na bližšie určenie Vašich možností a pôvodu Vášho správania by bolo vhodné diagnostikovať Vašu osobnosť, Vaše osobnostné dispozície, k čomu patrí aj pohľad na Vaše detstvo, domov, v ktorom ste vyrastali, aké vzťahy v ňom prevládali, či ste neboli náhodou fyzicky trestaná. V tom prípade je možné, že podvedome ste si našli partnerov, ktorí Vám pripomenuli atmosféru, detstva, domova. A vo vzťahu, kde to „nerinčí", sa necítite ako doma...

Možno však máte opotrebovanú nervovú sústavu a stres, ponižovanie zanechali na Vás stopy, ktoré sa teraz vynárajú, svojím spôsobom odreagúvate agresiu, ktorej ste boli v minulosti obeťou.

Váš partner k Vám pristupuje zhovievavo, tolerantne i láskavo, čo je na jednej strane dobré, ale na druhej strane to môže byť dôvod na to, že svoje zlé správanie vlastne nemáte dôvod zanechať - veď Vám ho tolerujú, rozoberajú s Vami, a tým Vám ho možno nevdojak upevňujú.

Preventívne by ste si mohli nájsť nejaký spôsob aktivity, možno športu, kde môžete svoju energiu odreagovať, či vybiť.

Mohli by ste si písať denník, v ktorom by ste zaznamenávali svoje pocity, svoje úspechy v sebaovládaní, ale i vďačnosť voči partnerovi.

Zvažujte už svoje myšlienky, veďte sa k ušľachtilosti vnímaním krásna umenia, literatúry, vážnej hudby. Zušľachťujte svoje vnútro už kontrolou myšlienok, vyslovujte slová lásky, dobra, nedovoľujte si agresiu ani slovom, lebo odtiaľ už nie je ďaleko ku skutku.

Váš partner by Vám nemal tak jednoznačne ľahko odpúšťať Vaše zlyhanie. Skúste mu to naznačiť, inak sa môže stať, že Vaše výbuchy budú dôvodom na spoločné rozhovory, udobrovanie, až si vytvoríte rituál, v ktorom Vaše výbuchy budú vlastne zdôvodňované vaším predchádzajúcim ťažkým životom.

Váš život je teraz a tu, dostalo sa Vám odmeny po ťažkých, ubližujúcich partnerstvách. Teraz ste strojom Vášho šťastia Vy, nemeňte túto šancu na strojenie problémov, ktorým môžete silným sebaovládaním predísť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa