Nataša, Krupina: Partner namiesto doma, prespáva u rodičov

Psychologická poradňa16.10.2015
Nataša, Krupina: Partner namiesto doma, prespáva u rodičov

Dobrý deň,
som na materskej s 10-mesačným synom. Partner pracuje v zahraničí. Po 1-2 mesiacoch pobytu tam, sa pravidelne vracia na štyri týždne domov. Nepríde však hneď domov k nám, ide prespať k rodičom, podľa jeho slov, oddýchnuť si a až potom príde za nami. Okrem toho, raz do týždňa si vyrazí s priateľmi von a opäť prespí u rodičov. Tiež s tým vysvetlením, že si potrebuje od nás oddýchnuť.

Toto jeho správanie ma veľmi zraňuje, ničí môj vzťah k nemu. Akoby potreby rodiny boli menej dôležité ako tie jeho. Kedy si mám oddýchnuť ja? Som v kolotoči prebaľovania, kŕmenia a starostlivosti o dve deti. Aj keď som sa mu snažila vysvetliť, že mi to ubližuje, svoje správanie nezmenil. Alebo som to ja, kto ho nevie pochopiť?

Nataša, Krupina


Milá Nataša!
Chápem, že Vás trápi chovanie Vášho partnera. Fungujúci vzťah by mal byť hlavne o kompromisoch a to zo strany oboch partnerov. Už to, že partner pracuje v zahraničí a bývate dlhší čas odlúčení, je náročnou situáciou. Samozrejme pokiaľ má náročnú prácu, je prirodzené, že potrebuje aj odpočinok, ja však verím, že odpočinúť si môže aj v kruhu najbližšej rodiny, Vás a Vašich detí. Ak dáva prednosť svojej vlastnej potrebe ped kontaktom s rodinou po tak dlhom odlúčení, niekde je pravdepodobne chyba. Vy máte tiež svoj nárok na oddych. Ak aktuálne nefunguje partner ako Vaša pomoc a opora, je potrebné hľadať ju inde, u svojej rodiny, či blízkych.

Ak si sama nenájdete čas na odpočinok, budete ľahšie podliehať emóciám. Riešiť problémy v stave únavy a rozčúlenia nemá zmysel. Je potrebné aby ste sa obaja boli schopní porozprávať s chladnou hlavou a snažili sa pochopiť jeden druhého. Bez vzájomného pochopenia a načúvania to nepôjde. Skúste partnerovi nevyčítať, ale vysvetľovať. Výčitky vždy spôsobia v druhom človeku potrebu sa brániť. Ja verím, že dokážete nájsť spoločnú reč a spôsob ako partnerovi vysvetliť, že Vy aj Vaše deti ho potrebujete. Ak by ste stále narážali a nedokázali nájsť vzájomné pochopenie, skúste aj pomoc manželského poradcu. Budem Vám držať palce, prijmite pomoc svojich najbližších a skúste riešiť problém s chladnou hlavou.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa