Nebojte sa zmeny vo vašom živote

Psychologická poradňa03.05.2011
Nebojte sa zmeny vo vašom živote
Práca ma nenapĺňa. Potrebujem zmenu, ale vôbec neviem, čo mám robiť, nemám odvahu. Stále na to myslím. Mám 38 rokov, dvoch stredoškolákov. Bojím sa riskovať, aby som nespravila zlý krok. Stále kalkulujem. Potrebujem, aby ma niekto naštartoval. Manžel a mama mi nestačia. Na koho sa mám obrátiť? Poradíte mi? Ďakujem.

Slávka, Prievidza

Dobrý deň!

Pokiaľ skutočne túžite po zmene, mali by ste začať v ohnisku, v ktorom sa táto zmena dá spraviť. Pýtate sa kde je to ohnisko? Odpoveď je jednoduchá. Je jedine a jedine vo Vás. Vy rozhodujete o tom kam Váš život smeruje. A ešte k tomu máte rodinu, ktorá Vás určite podporí. Problém nie je v tom, že Vás nemá kto nakopnúť. Vy sama svojou opatrnosťou a neustálou kalkuláciou a strachom obmedzujete svoje možnosti. Aj chybné kroky majú zmysel, ukážu nám opäť inú cestu, iné možnosti. Čo je lepšie, urobiť chybný krok, alebo zostať v stereotype, ktorý Vás nenapĺňa a hromadiť v sebe negativizmus, ktorý určite vníma aj Vaša rodina.

Skúste sa naučiť viac riskovať, zamyslite sa nad inými pracovnými možnosťami, nad tým, čo by ste v živote chcela robiť. Ak by ste nezačala hneď zmenou práce, začnite aspoň novým koníčkom, prineste si sama do života zmenu a novú energiu. Ak sa cítite zväzovaná svojimi obavami a nedokážete prekročiť svoj vlastný tieň, skúste vyhľadať odborníka, ktorý Vám pomôže v sebe nájsť viac odvahy a hlavne sebaistoty, ktorá Vám chýba vo Vašich rozhodnutiach.

Mojou obľúbenou postavou na poli psychológie je Viktor Emanuel Frankl, a vždy rada odcitujem jeho slová. „Nepýtajte sa, čo ešte môžem od života čakať? Pýtajte sa, čo život čaká odo mňa?" Skúste s touto otázkou vo Vašej mysli pouvažovať o svojom živote a o tom, čo by ho mohlo naplniť zmyslom.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa