Neverný muž

Psychologická poradňa08.06.2009
Neverný muž

Minulý rok som zistila neveru manžela, prvé tri mesiace ma presviedčal, ze išlo len o sms flirt, nakoniec z toho vyšla podriadená, s ktorou viedol paralelný vzťah a prišlo to tak ďaleko, že ma doma psychicky ničil, dokonca ma napadol, podal žiadosť o rozvod, v ktorej priateľku zaprel a prisúdil mne neexistujúci vzťah. Ešte napísal, že súhlasím so zverením deti do jeho starostlivosti. Neskutočné! Plakala som ako nikdy v živote, ale o pár dni to stiahol. Pred pár mesiacmi sa na moje rozhodnutie, ukončiť tento vzťah, hoci napriek všetkému svojho muža neskutočne ľúbim a stále nemôžem uveriť, čo sa to s ním stalo, sa rozhodol ostať s nami, lenže vo vzťahu ďalej pokračuje. Upozornili ma na to ľudia, čo ich videli spolu. Neviem ako ďalej, deti majú tri a sedem rokov. Neviem, čo robiť ďalej, keď začnem o tom, aby sa rozviedol, nesúhlasí, myslím, že ružové okuliare som si už dávno zložila. Neviem, prečo to robí, ale podľa toho, ako mi ubližuje, ma neľúbi.... rodičia tvrdia, aby som sa na to povzniesla a nenechala sa vyprovokovať, neuľahčila mu to, no ja už nevládzem. Ako sa nad také niečo povzniesť..... ďakujem

Martina, Skalica

Je dobré, že v tejto situácii máte oporu v rodičoch, ktorí by to mohli aj to jasnejšie demonštrovať pred manželom. Okrem nevery sa dopustil nečestného konania voči vám tvrdením, že súhlasíte so zverením detí do jeho starostlivosti. Možno bolo šťastím, že žiadosť o rozvod, plnú klamstiev napokon stiahol, vrátil sa, avšak jeho návrat je iba horkým darom. Možno predpokladať, že jeho nepriznaná partnerka môže mať podiel na jeho pomerne kalamitnom správaní sa. Možno jeho návrat bol iba z núdze cnosť, a partnerka, ktorá ho k tomuto kroku zrejme inšpirovala, nespravila podobný radikálny krok a tak sa pre istotu vrátil, zdá sa však, že iba čiastočne. Zrejme si je aj sám vedomý toho, že ho „ neskutočne ľúbite", možno si voľká v tom, že je tak mnohostranne ľúbený...

Nezaškodilo by mu však trochu zodpovednosti, keďže za vašu lásku sa vám opláca stresmi, neistotou, ba citovým týraním. V tejto situácii by ste mali posilniť stabilitu svojej psychiky, lebo dlhotrvajúci stres môže zanechať neblahé stopy na vašej duši. Ak vám doma váš milovaný spôsobuje trápenie, plač, mali by ste si nájsť okrem vašich detí podnety na pozitivne emócie, môžu to byť rodičia, priateľky, niečo, čo vás poteší, aby ste sa v tejto chvíli neupínali tak na človeka, ktorý vám to nevracia rovnakou mincou.

Možno nezaškodí ponoriť sa okrem lásky k vašim blížnym tak trochu aj do sebalásky, venujte sa aj sebe, dožičte si v rámci možností potešenia, na ktoré ste vo svojom altruizme možno pozabudli. Slzy vymeňte za kúsok egoizmu, dajte mu najavo, že túto situáciu nemusíte už dlho trpieť. Pokúste sa upútať jeho pozornosť aj ako žena, ktorá má svoju hodnotu, ktorú dokáže oceniť okolie. Skúste vniesť do svojin dní trochu hrdosti a sebalásky, aby si nebol netoľko vedomý vašej bezhraničnej a ničím neoddôvodnenej lásky. Nájdite si čas na starostlivosť o seba, svoj zovňajšok. Pokúste sa však uchrániť deti od stresov, aby ste aj ich život nespravili ťažkým.

Váš manžel by mal poznať aj damoklov meč vášho ultimáta. Mohli by ste mu otvoriť priestor na otvorený rozhovor, jeho pokus o úprimnosť, čo ho vlastne motivuje k vzťahu ku kolegyni. Možno je ešte cesta, ktorou sa k vám môže vrátiť.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa