Nie je zbabelosť priznať, že toto je nad vaše sily!

Psychologická poradňa06.02.2012
Nie je zbabelosť priznať, že toto je nad vaše sily!
Chcem sa opýtať. Bola som raz na jednom sedení kvôli tomu, že som sa pokúsila kvôli ex priateľovi predávkovať liekmi. Od tej doby mám stále strach z každej situácie, bojím sa v noci zaspať, bojím sa aby v noci nedošlo k nejakej hádke s rodičmi, bojím sa života. Chcem sa poradiť, čo mám robiť, ako sa mám toho pocitu úzkosti zbaviť?

Radmila, Bardejov

Dobrý deň!

Vaše chovanie v minulosti o Vás vypovedá, že ste veľmi krehká a citlivá žena. Jedno terapeutické sedenie nezmení hlbšie zakorenený problém. Úzkostné stavy nezmiznú zo dňa na deň. Je potreba systematickej terapeutickej práce.

Prvým praktickým krokom je nájdenie si terapeuta, ktorý Vám určí pravidelné schôdzky a začne pátrať po podstate Vášho problému. Priznanie, že Vaše problémy sú nad Vaše sily nie sú zbabelosťou, práve naopak, mnoho ľudí preceňuje svoje sily, hrajú sa na hrdinov, nevyhľadajú odbornú pomoc, čo často vedie k oveľa vážnejším psychickým problémom.

Pravidelné terapeutické stretnutia podporte druhom relaxácie, ktorý Vám vyhovuje, môže to byť napríklad aj šport, takáto aktivita by mala viesť aj k lepšiemu zaspávaniu. Jedna zo známych smerov v terapii, logoterapia, používa v takýchto prípadoch techniku paradoxnej intencie. Spočíva v tom, že si paradoxne želáme to, čoho sa najviac bojíme, že si svoje katastrofálne predstavy prežijeme až dokonca. Funguje to na princípe uvedomenia si, že naše obavy sú zväčša nereálne.

Verím, že dáte na moje slová. Myslite na to, že o svoje duševno by sme sa mali starať s rovnakou intenzitou ako o fyziologickú stránku.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa