Nikola, Praha: Škola ma nebaví, partneri sa so mnou iba hrajú

Psychologická poradňa10.03.2018
Nikola, Praha: Škola ma nebaví, partneri sa so mnou iba hrajú

Dobrý deň,
mám 22 rokov a študujem v Prahe, vybrala som si pomerne náročný ekonomický odbor a popritom pracujem na polovičný úväzok v banke. No problém je, že škola sa mi zdá na mňa byť príliš náročná, jednu skúšku som si už z minulého roka prekladala a dorábam si ju tento rok (matematika) a teraz mi pribudli štatistika, pravdepodobnosť a odborný predmet tiež trochu zameraný na matematické myslenie.

Ako nie, že by som bola lenivá, na základnej škole som mala čisté jednotky a na strednej som mala jedinýkrát 3 z matematiky na vysvedčení, ale akoby som stratila chuť a motiváciu a mám pocit, že odbor ma tak úplne neláka, aj keď je dosť prestížny a je s ním uplatnenie, neviem si k tomu sadnúť a prinútiť sa učiť a teraz mi to všetko padá na hlavu, nezvládam priebežné testy a bojím sa záverečných skúšok. Do toho sa mi nedarí v láske, s prvým chlapcom som prišla do styku v 17, ale len sa so mnou krátku dobu hral, po roku som si pustila k telu ďalšieho a ten to so mnou ťahal skoro rok, ale tiež som bola len zábavka na dlhé chvíle a pár mesiacov nato prišiel ďalší, ktorý vyzeral byť iný a odrazu sa odmlčal a obrat o 180 stupňov...

Som stále panna, ani jedného som si nepustila natoľko blízko, lebo som cítila, že z ich strany to nie je úprimné... a hrozne ma to všetko teraz ničí, keď vidím ostatné kamarátky ako sa im v škole darí, skúšky robia na 1, majú milujúcich partnerov a stíhajú si užívať život... a ja som stále v jednom kolotoči a neviem vyjsť... áno, veľakrát mi tieto kamarátky povedali, aby som sa šla zabaviť do baru, že tam mám istotu, veď vyzerám super... lenže sama nepôjdem a ich vraj ich frajeri nepustia... a k tej škole... už tam som druhý rok a je to súkromná škola a platia mi ju rodičia a preto nedokážem len tak povedať vzdávam to, kašlem na to... neviem čo robiť, som zúfalá, prosím o pomoc

Nikola, Praha


Milá Nikola!
Vo Vašom živote je viac oblastí, na ktoré by ste sa mala zamerať. Zmena nepríde sama od seba, zmenu si do života môže priniesť len človek sám. Ak som to dobre pochopila ocitla ste sa v akejsi pasci. Myslím, že sa to netýka len školy, ale aj vzťahov. Partneri Vám ublížili a Vy sa obávate opäť niekomu veriť. Viete, život je však aj o risku. O tom, že nám niekedy je ublížené, no aj to nás posúva ďalej. Uzavretie sa do ulity Vám očividne nič neprináša, preto je potrebné pouvažovať nad tým, ako sa z nej dostať von. Hľadajte príčiny problémov a skúste ich riešiť. Ak si na to netrúfate sama, vyhľadajte odborníka, psychológa a začnite k nemu pravidelne dochádzať, hovorte o svojich problémoch nahlas.

Čo sa týka školy, pôsobí to na mňa opäť ako určitá stratégia vo Vašom chovaní, únik, schovanie sa. Skúste byť naopak otvorená, a to hlavne k svojmu okoliu. Povedzte rodičom o svojich pocitoch, o tom ako nestíhate. Uľaví sa Vám a možno práve týmto krokom získate energiu do učenia. Okrem práce a školy sa sústreďte na voľnočasové aktivity. Priateľstvá a vzťahy často vznikajú pri činnostiach, ktoré nás bavia, uspokojujú. Máte takýto druh činnosti? Zamyslite sa nad koníčkom, niečím, čo by Vám prinášalo radosť. Je potrebné aby ste energiu aj čerpala, ja mám pocit, že nemáte zdroj.

Možno sa mýlim, len ste v dotaze tento zdroj neuviedla. Nikola, ste mladá žena, je prirodzené, že pochybujete a hľadáte samu seba. Moc ďakujem za Vašu odvahu napísať do poradne, mala by ste pokračovať v hovorení o svojich pocitoch nahlas, ideálne s terapeutom, ktorý by Vám mohol pomôcť vo vlastnom sebapoznávaní. Budem Vám držať palce a verím, že ak budete otvorená k sebe, k svojmu okoliu a budete hľadať riešenia, zlepšenie príde. Moc Vám držím palce!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa