OCD a celoživotná neznesiteľná úzkosť

Psychologická poradňa12.05.2011
OCD a celoživotná neznesiteľná úzkosť
Dobrý deň. Trpím OCD - diagnostikovali mi ju asi pred 5 rokmi. Bola som na tom po druhom pôrode dosť zle. Bola som aj na liečení, po ktorom sa to začalo zlepšovať. No teraz sa môj stav zhoršil. Bojím sa, že mám schizofréniu. Mám strach. Môže sa po piatich rokoch zmeniť diagnóza OCD a pridružiť sa k tomu aj iná, vážnejšia choroba? Ďakujem za odpoveď

Katka, Šaľa

Dobrý deň!

Obsedantne kompulzívna porucha je chronickou poruchou, radí sa medzi úzkostné poruchy. Základným diagnostickým kritériom sú opakujúce sa stavy neznesiteľnej úzkosti, vyplývajúcej zo skreslených myšlienok pacienta (obsesie). Tento stav sa zlepší jedine vtedy, ak pacient vykoná určitý druh rituálneho chovania (kompulzie). Vaša diagnóza je celoživotná, čo znamená, že môže dochádzať k periodickému zlepšovaniu aj zhoršovaniu stavu. Váš strach zo zhoršenia diagnózy, či pridruženia iného ochorenia pravdepodobne vyplýva z poruchy samotnej, keďže jedným z diagnostických kritérií sú prehnané a nereálne obavy.

Tak či tak je dôležité aby ste okamžite vyhľadala odbornú pomoc a zbytočne si sama nezhoršovala momentálny psychický stav. Celoživotná diagnóza, akou OCD je, so sebou nesie aj potrebu prevencie. Návštevy psychológa, či psychiatra a kontrola Vášho stavu sú podľa môjho názoru nevyhnutné.

Navrhujem Vám aby ste navštívili kliniku, kde už ste diagnostikovaná bola, skontrolujú Váš stav, Vy upokojíte svoju myseľ. Následne si nechajte doporučiť terapeuta, ku ktorému by ste mohla chodiť pravidelne a držať svoju poruchu pod kontrolou. Len touto cestou máte možnosť žiť kvalitnejší život a znížiť počet možných recidív.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa