Patrícia, Liptovský Mikuláš: Matka mi ničí život

Psychologická poradňa20.03.2015
Patrícia, Liptovský Mikuláš: Matka mi ničí život

Dobrý deň,
chcem sa opýtať na dlhodobejší problém. Mám 18 rokov a mám problémy s matkou. Bývali sme v Leviciach, chodila som tam na základnú a do prvého ročníka gymnázia. Už vtedy to pretrvávalo, ale nie v takejto miere. Mamina sa postupne o mňa prestala starať, nielen o mňa, ale aj o domácnosť, začala neskoro vstávať. Začali sme stavať dom na Liptove, kam sme sa pred 3 rokmi aj nasťahovali. Tu sa to vystupňovalo až, by som povedala, do extrémov.

Navarené mám maximálne raz do 2 týždňov, aj to varí večer, pretože celé dni spí a je na internete. Chodí spať okolo 1-2 v noci a vstáva o 2-3 poobede. Keď prídem zo školy, ešte spí, alebo minimálne leží. Chcem sa ísť učiť, ale vedľa v izbe chrápe. Niektoré dni ani nevstane z postele. Ak vstane okolo tej 2-3 poobede, niekedy aj o 4tej a neskôr, tak chytí do ruky telefón alebo tablet a je na Facebooku. Doma sa musím o domácnosť starať ja s ocinom a keďže som v 3. ročníku gymnázia, veľa času na to nemám.

Preto ostáva rad na ocinovi, ktorý sa stará o mňa, dom a dokonca aj celý penzión, keď máme ubytovaných. Pri tom ešte robí stavebné práce, keď má zákazku, aby sme dokázali vyžiť. Mamina nepracuje už roky a odmieta niečo robiť, pretože ona "nebude pracovať za podradné peniaze". Obaja sme už na dne, nevieme, čo robiť. Mamina má zdravotné problémy spojené s pohybovým ústrojenstvom, ale pred tým s tým nikdy nemala takéto problémy.

Tvrdí, že je na tom psychicky úplne v poriadku, no je jasné, že nie je. Kontakt so svetom úplne obmedzila, nedá sa s ňou rozprávať a ak sa s niekym rozpráva, tak len s jej sestrou a matkou cez TELEFÓN. Aj ak máme návštevu, tak ani nevyjde von z izby. Ak jej začneme niečo vravieť (nie agresívne) o tom, že by mala zvážiť návštevu psychológa či psychiatra, odmieta skutočnosť, že by mala nejaké depresie alebo inú psychickú poruchu.

Zakaždým len tvrdí, že sme ju sem dotlačili, že sa sem nechce presťahovať, že ju už nič nebaví, že ju máme pochopiť, že pre ňu je jediná útecha internet a o nás sa starať ju už nebaví a nechce sa jej. O rok som v maturitnom ročníku, no pri takýchto podmienkach už teraz mám zlé známky, nevládzem ani žiť, keď ju vidím stále v posteli. Už to pre mňa nie je ani matka v podstate, nezaujíma sa o mňa.

Mám pocit, že ju nenávidím a veľmi si to vyčítam, no rovno povedané - ničí mi život. Prosím, poraďte mi, ako postupovať. Môžeme ju nejak prinútiť ísť k doktorovi alebo jej nejako pomôcť? Moje 2 staršie sestry sa ihneď po maturite odsťahovali a majú rodiny, ale ja som tu stále a minimálne rok a niečo tu ešte ostať musím. Už to nezvládame. Ani ja, ani ocinko.

Patrícia, Liptovský Mikuláš


Milá Patrícia!
Chápem Vaše obavy a oceňujem, že sa snažíte matke pomôcť. Čo sa týka nútenia k návšteve psychológa alebo psychiatra, je to komplikované. Človek, ktorý vyhľadá pomoc psychológa, či psychiatra, musí vyhľadať túto pomoc dobrovoľné. Jediný prípad, kedy je možné človeka donútiť k návšteve psychiatra, či psychológa, je v prípade súdneho príkazu. Osobne si myslím, že pokiaľ sa človek nerozhodne pre vyhľadanie pomoci sám, nemala by nakoniec návšteva žiadaný efekt. Len so správnou motiváciu môžu u človeka nastať zmeny.

Možno najťažšou životnou úlohou v živote človeka, je nájsť v sebe zmierenie s vecami, ktoré zo svojej pozície nemôžete zmeniť. To, čo môžete urobiť, je povedať svojej matke, že ste tu pre ňu, ak Vás bude potrebovať, že aj keď nerozumiete dôvodom, prečo sa chová ako sa chová, nemení to nič na tom, že ste jej dcéra a že ju máte rada. Slová lásky a zmierenia majú niekedy väčšiu silu, než slová odsúdenia, či nútenia.

Váš otec má určite tiež v celej situácii veľkú rolu, no je hlavne na ňom a na matke, aby sa pokúsili o zmenu celej situácie. Sú to Vaši rodičia a je prirodzené, že máte starosť, na druhú stranu by ste sa mala sústrediť aj na vlastný život a vlastnú budúcnosť. Verím, že v sebe nájdete potrebnú silu, aby ste sa dokázala so situáciou vyrovnať, aby ste v sebe našla odpustenie pre matkine chovanie, aj keď mu nerozumiete.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa