Peter, Piešťany: Manželka ma už prestala milovať

Psychologická poradňa06.03.2015
Peter, Piešťany: Manželka ma už prestala milovať

Dobrý deň,
nedávno sme sa dôverne zhovárali a manželka mi oznámila, že už ma asi nemiluje, že už ku mne nič necíti. Vraj nemá nikoho iného a uvažuje nad rozvodom, alebo aspoň, aby sme si dali pauzu, že potom sa uvidí, či to má zmysel, aby sme zostali spolu. Aby sme boli len ako spolubývajúci a nie ako manželia. Aby som jej nehovoril, že ju ľúbim.Sme spolu 8 rokov, z toho 6 manželia a máme 6-ročného syna. Pred rokom sa ku nám nasťahovala svokra, lebo má manželské problémy a nedávno sa rozviedla.

Dost ju to vzalo. V minulosti sme prekonali neveru z jej strany. Vysvetlili sme si to a vsetko bolo ok. V praci je na nu v poslednej dobe vyvijany velky tlak. O volnost v manzelstve nie je nudza. Chodievame von aj samostatne aj spolu. Konicky si navzajom tolerujeme a snazime sa jeden druhemu vist co najviac v ustreti. Spory si vieme vyriesit aj bez vecsich hadok. Myslite si ze je to kvoli rozvodu jej mamy ? Alebo je tu moznost opakovanej nevery ? Kazdopadne je to cudne... Dakujem

Peter, Piešťany

Milý Peter!
Samozrejme všetky okolnosti, ktoré spomínate, môžu mať vplyv na manželkine správanie. Je potrebné zistiť, či sa v jej prípade nejedná len o emocionálne zmätené obdobie, alebo je jej rozhodnutie trvalé a racionálne. Tak či tak, je potrebné aby ste myslel aj na seba. Byť vystavovaný takýmto emocionálnym tlakom je veľmi náročné, a ak je to z manželkinej strany len akési „obdobie“, mala by si uvedomiť, ako moc Vás takýmito slovami zraňuje a ako moc zasahuje do zázemia celej rodiny. Váš syn určite vníma tlak, ktorý je v domácnosti. Základom je, aby ste si určil svoje vlastné priority.

Pokiaľ sa chcete pokúsiť o záchranu vzťahu, skúste manželke navrhnúť návštevu manželského poradcu. Pohľad tretej osoby Vám pomôže objasniť mnohé nepochopené veci a môže vyčistiť nedorozumenia vo Vašom vzťahu. Je však potrebné, aby na to manželka sama pristúpila. Vyhľadať ho môžete aj sám a aspoň si o situácii prehovoríte s odborníkom z očí do očí. Niekedy aj samotný rozhovor a usporiadanie si myšlienok pomôže. Peter, chápem, že ste zmätený a plný nezodpovedaných otázok.

Manželku k ničomu nenúťte, na druhú stranu jej skúste úprimne popísať, čo sa Vo Vás odohráva a skúste navrhnúť riešenie, ktoré by minimálne mohlo dať odpovede na Vaše otázky. Tápať v tme je bolestivé, skúste do Vášho vzťahu priniesť trochu svetla. Nech situácia dopadne akokoľvek, myslite na to, že konfliktné situácie v živote nás vždy môžu posunúť dopredu, aj keď to v chvíli konfliktu nevnímame. Uvidíte, aké budú nasledujúce dni, no nezametajte problém pod koberec. Vo vzťahu je potrebné mať hranice a Vy sám by ste si ich mal určiť. Budem veriť, že situácia dopadne k Vášmu spoločnému prospechu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa