Petra, Bratislava: Ako mám znova veriť mužom?

Psychologická poradňa16.11.2015
Petra, Bratislava: Ako mám znova veriť mužom?

Dobrý deň,
mám problém. Mám 25 rokov a som v podstate stále sama, bez priateľa. Posledného priateľa som mala, keď som mala 16 rokov (chodili sme spolu rok, a aj keď bol odo mňa starší o 7 rokov, nikdy ma netlačil do sexu, za čo som mu bola vďačná), ale potom sa so mnou rozišiel (povedal, že z neho vypŕcha radosť zo vzťahu). Odvtedy som nemala priateľa, až kým som prišla na VŠ.

Bola som do neho zbláznená, bol to prvý môj sexuálny partner. Po 4 mesiacoch chodenia som zistila, že má dlhoročnú priateľku a ja som iba bokovka. Na ďalšie 3 roky som si dala od chlapov pokoj, až kým som nestretla ďalšieho "pána dokonalého". Boli sme spolu každú voľnú chvíľku, keď sme neboli spolu, tak sme si písali, až jedného dňa som sa ho spýtala, čo má nové a on mi povedal, že dosť, že sa mu narodila dcéra.

Viem, že sa to stáva veľmi často a možno z toho robím veľkú drámu, ale už neviem veriť chlapom. Úplne som si znechutila predstavu vlastnej rodiny, nechcem nijaké deti, jediné, čoho som schopná, je moja práca, škola a popri tom tréningy. Posledný rok a pol robím všetko pre to, aby som svoju prácu vykonávala v nejakej rizikovej krajine (zatiaľ som dostala na výber Bagdad alebo Ramallah) a odišla od všetkého. Stále sa ma niekto pýta, prečo si niekoho nenájdem (nechcem vyznieť samoľúbo, ale som dosť pekná a mám dobrú postavu, takže zo strany chlapov nemám problém) a či som lesba. Už ma nebaví vysvetlovať to. Chcem len proste odísť, ale bojím sa reakcie svojich rodičov, keď im poviem, že odchádzam do Afghanistanu. Prosím poraďte, ako mám znova niekomu uveriť?

Petra, Bratislava


Milá Petra!
Každý z nás si počas svojho života buduje vlastnú identitu, a akýmsi spôsobom objavuje sám seba. Človek je bytosť, ktorá dokáže byť sama pre seba ťažkým hlavolamom a niekedy trvá mnohé roky, kým hlavolam skutočne vyrieši. Neúspešné vzťahy vo Vás určite zanechali mnoho sklamania. Nájsť si životného partnera s ktorým budete zdieľať rovnaké hodnoty a bude medzi Vami dôvera, je veľmi náročné, ale nie nemožné. Aj zlé skúsenosti a obdobie krízy nás posúva ďalej, pokladáme si otázky, ktoré by sme si nikdy nepoložili a hľadáme možnosti, o ktorých by sme ani nevedeli.

Myslím si, že aj Vaša túžba po cestovaní vyplýva z túžby poznať sama seba v extrémnom prostredí a z túžby usporiadať si vlastné hodnoty. Áno je to extrém a okolie, či rodina asi ťažko budú chápať toto rozhodnutie. Základ však je aby ste Vy sama cítila, že je to správne rozhodnutie, že to nie je útek pred sebou, ale naopak cesta k objaveniu toho, čo skutočne v živote chcete. To, že sa bojíte reakcie okolia možno práve odráža Vašu vnútornú neistotu. V momente, kedy urobíte jasné rozhodnutie za ktorým si budete stáť, bez pochybností, v tom momente by mal strach opadnúť. Petra, verím, že ste na dobrej ceste poznať samú seba a ďalej si budovať svoju osobnosť, myslite na to, že aj negatívne zážitky majú veľký význam a posúvajú nás ďalej, vo vzťahoch, aj v celkovom rozvoji vlastnej osobnosti.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa