Pomôže mi marihuana nabrať odvahu?

Psychologická poradňa24.09.2012
Pomôže mi marihuana nabrať odvahu?

Dobrý deň!
Môj problém spočíva v tom, že často na pracovných mítingoch alebo v reštaurácii ma zasiahne úzkosť, neviem ako si pomôcť. Lieky na predpis sa bojím užívať v dôsledku vedľajších účinkov. Čo by ste mi poradili? A to trápne červenanie sa ma strašne znervózňuje. Už som čítal kadečo, ale nie a nie sa ho zbaviť, čo si myslite vy o anxioliktikách?

Keď som si párkrát potiahol z jointa, tak som bol ok, ale viem, že to nie je správna liečba, však? A ešte ma zaujíma jedna vec, mám už 22 rokov a stále som bez priateľky, do spoločnosti chodím na nejaké diskotéky, ale zatiaľ nič. Vopred ďakujem za radu.

Adrián, Košice


Dobrý deň!
Vo Vašom prípade by bolo najlepším riešením navštíviť osobne odborníka, ktorý by zistil, či sa jedná o konkrétny druh úzkostnej poruchy, a podľa toho zvolil postup liečby. Nepopisujete presne, ako úzkostné stavy prebiehajú, preto je problematické určiť postup liečby cez internetovú poradňu, práve preto odporúčam osobný kontakt s odborníkom.

Ste mladý muž a je dobré, že si uvedomujete svoj problém, ste schopný o ňom hovoriť. To je najdôležitejší krok predtým ako sa pokúsite o zmenu. Čo sa týka farmakologickej liečby, nie som za to, zavádzať ju, pokiaľ sú symptómy zvládnuteľné k žitiu, a pokiaľ pacient môže navštevovať psychoterapeuta. Psychoterapia v prípade zvládania úzkostných stavov dosiahla veľké úspechy, prečo sa preto nechať utlmovať liekmi, keď v sebe máte tú možnosť, dokázať to aj sám.

Mariuhana je len dočasným riešením, plus je tu nebezpečenstvo vzniku návyku. Preto by som na Vašom mieste siahla po odbornej psychologickej konzultácii. Čo sa týka poslednej časti dotazu, často jedna časť nášho života súvisí s druhou, takže Vaše stavy môžu ovplyvňovať aj Váš spoločenský život. V každom prípade opakujem, ste mladý muž, plno toho máte pred sebou a verím, že pokiaľ dokážete dostať pod kontrolu svoje stavy, zvýši sa Vám sebavedomie a to sa odrazí aj v spoločenskom živote. Držím Vám palce!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa