Porodila som ich, vychovala, starala sa a súd ich zveril otcovi

Psychologická poradňa26.10.2011
Porodila som ich, vychovala, starala sa a súd ich zveril otcovi

Prosím o radu. Po rozvode súd rozhodol, že môj 14 ročný syn bude zverený do starostlivosti otca, na základe jeho výpovede. Problém je v tom, že ja som odišla zo spoločnej domácnosti, s ex - manželom sme sa neskutočne hádali a ponižovali (išlo tam o fyzické ale aj o psychické ubližovanie), ale tiež o jeho sebeckosť (dlhé roky chodil sám na dovolenky, na splavy, na lyžovačky... a mnoho iných vecí).

Len môj Miško mal v mieste bydliska kopu kamarátov, futbalový klub, a "svoju izbu" v byte, z ktorého som odišla. Pri rozvode som žiadala syna do spoločnej starostlivosti, ex s tým súhlasil, ale priamo pri rozvode to odmietol. Žiadal ho do svojej starostlivosti...

Miško bol prizvaný vypovedať a vypovedal "on ľúbi obidvoch rodičov, ale v mieste bydliska má kamarátov, má tam futbalové družstvo, ...." Súd zveril Miška do otcovej starostlivosti, s tým že budem vyplácať výživné 70 EUR mesačne (podotýkam, môj príjem je 450 eur mesačne, ex manželov 2 200 mesačne)

Ale Miško je naďalej u mňa striedavo, čiže je týždeň tam a týždeň tam.. Keď sú u mňa aj so starším synom (19 ročným) majú zabezpečené všetko to čo potrebujú, starám sa o nich, platím nájom, elektriku, internet, telefón, skrátka všetko čo potrebujú aby boli v pohode.

Je mi len smutno z toho ako môže SÚD posúdiť u koho má lepšiu starostlivosť???? Ja som ich porodila, celý život som sa o nich starala, prekonala som s nimi všetky ochorenia, a stále prekonávam (keď sú chorí, sú vždy u mňa) Pane bože pre moje rozhodnutie odísť zo spoločnej domácnosti strácam deti???? Akým právom? Prečo??? Pretože on sa stal po mojom odchode maximálne vzorným otcom??? ( zase ide o jeho hrdosť a o spôsob ako mi ublížiť) ale ja už s týmto nedokážem ďalej bojovať... ľúbim svoje deti, veľmi... čo mám robiť, aby som im už neublížila??? Nevládzem ďalej, som z toho zúfalá

Zuzka, Levice

Dobrý deň!

Prekonávate ťažké porozvodové obdobie, nedivím sa preto, že máte v sebe toľko výčitiek, smútku, a pocitu nespravodlivosti. Ak však už nechcete ubližovať svojim deťom, je potrebné, aby ste sa pokúsila toto obdobie prekonať a nebrať ho ako koniec všetkého, naopak, brať ho ako výzvu k novému začiatku.

Rozhodnutie súdu sa Vám môže zdať nespravodlivé, sama posúďte, či má zmysel púšťať sa do ďalšieho súdneho konania alebo sa skúsiť vyrovnať so situáciou takou aká je. Vždy sa však môžete obrátiť na právnickú poradňu, popísať im situáciu a oni Vám navrhnú možné riešenia. Ja však nie som vyštudovaný právnik, preto Vám môžem poradiť v druhej stránke veci, ako zvládnuť Vaše rozbúrené emócie.

Nehanbite sa priznať si, že ste na pokraji svojich síl a že potrebujete tieto sily opäť načerpať. Mnoho žien v priebehu, aj po rozvodovom konaní vyhľadávajú psychologickú pomoc, aby si mohli utriediť myšlienky, vybili zo seba agresivitu a všetky negatívne emócie. Vyhľadanie odborníka je teda jednou z ciest ako uľaviť svojmu ublíženému ja.

Okrem toho je potreba naplniť svoj život novými činnosťami, aby ste sa stále neobracali s pocitom krivdy do minulosti, aby ste začali žiť nový život, ktorý Vás naplní energiou. Vaše deti určite ocenia keď sa k situácii postavíte ako bojovníčka a nenecháte sa zlomiť životnými okolnosťami. Zamyslite sa nad činnosťami, ktoré Vás bavia, nad tým, čo ste v nespokojnom manželstve potláčala, nad svojimi koníčkami, nad ľuďmi, ktorých ste zanedbávala.

Toto všetko, vrátane Vašich detí môže napĺňať Váš život a nahradiť večné rozoberanie nespravodlivej situácie, a chýb Vášho manžela, ktoré Vám spôsobuje len negatívnejší prístup k životu aj k samej sebe.

Verím, že sa pustíte do nového života, prekonáte svoj negativizmus, a dokážete svojmu okoliu, že napriek prekážkam vo Vašom živote, ste schopná postaviť sa na vlastné nohy a byť tým dobrým príkladom pre svoje dve deti.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa