Porovnávanie, to je čisto ženská záležitosť!

Psychologická poradňa01.09.2011
Porovnávanie, to je čisto ženská záležitosť!

Dobrý deň, pani doktroka! Chcela by som sa na Vás obrátiť s problémom, ktorý ma trápi. Napriek tomu, že si ho uvedomujem, nedokážem sa cez neho preniesť.

Mám 25 rokov a 3 roky mám priateľa, s ktorým sa veľmi ľúbime. Začiatok vzťahu sa nevyvíjal veľmi ideálne, lebo ja som bola tá, ktorá sa doňho bezhlavo zaľúbila a on ešte riešil bolestivý rozchod s bývalou, ktorá ho nechala po dlhom čase kvôli inému.

O tom som dozvedela asi až po roku nášho vzťahu. Pre môjho priateľa to bola veľká láska. Moja známa ju poznala a hovorila mi o nej. Bola to veľmi vzdelaná, inteligentná, zábavná a dobrá baba. Potom sme sa o nej rozprávali aj s mojim priateľom...

Problém spočíva v tom, že sa s ňou musím neustále porovnávať! Pokiaľ som o nej nevedela nič, bola som zdravo sebavedomá a cieľavedomá. Dosiahla som vždy, čo som chcela, bola som plná energie a v spoločnosti som nemala problém s komunikáciou. No teraz, keď som v spoločnosti priateľovej rodiny, či kamarátov, cítim sa, ako "tá druhá", iba taká náhrada. Viem, že je to choré, ale nedokážem to častokrát ovládať. Ona bola intelektuálka, čo ja nie som a mala aj lepšie vzdelanie ako ja... okrem toho, rodičia môjho priateľa ju mali veľmi radi. Nedokážem to vysvetliť, ale cítim sa hlúpejšia, menejcenná.

Veľmi ma to ubíja a brzdí vo všetkom, čo robím - či už v jeho kolektíve, a aj vo všeobecnosti. Vôbec si už neverím. Jediné východisko vidím v tom, ak sa rozídem s priateľom a už sa nestretnem s nikým, s kým sa stretávala "ona". Potom by som sa necítila ako "tá druhá" alebo nejaká náhrada. Bola by som voľná a mohla by som sa ďalej rozvíjať. Bojím sa veľmi toho, že minulosť zničí náš vzťah.

Poraďte mi prosím, ako mám nabrať zase sebavedomie a cítiť sa dobre hlavne v jeho kolektíve. Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc!

Eva, Svidník

Dobrý deň!

Vami navrhované riešenie je akýmsi útekom od celej situácie. V každom ďalšom vzťahu môžete naraziť na podobný problém a utekať od každého muža, ktorého bývalá priateľka by sa Vám stala sokyňou, by mohlo trvať donekonečna.

Už základným problémom je ženská neustála zvedavosť, ktorá sa nám ženám často vráti. Chceme vedieť všetko o bývalých partnerkách, ako vyzerali, dokonca nás zaujíma aj sexuálna oblasť. Často sa však tieto informácie obrátia proti nám, ako aj vo vašom prípade.

Pokiaľ však s partnerom vediete plnohodnotný vzťah a jediným problémom je Váš pocit zakomplexovanosti voči bývalej partnerke, je rozchod skutočne zbabelým riešením. Sama píšete, že niekde vo vás je sebavedomá spoločenská žena, je potrebné objaviť ju v sebe a prekonať tieň bývalej partnerky.

Každý jedinec je odlišný, líšime sa vzhľadom, osobnosťou, charakterom. A rovnako každý vzťah je úplne nové spojenie dvoch osôb, Váš partner vo Vás určite našiel kvality, ktoré bývalá partnerka nemala. Nie je otázkou kto je lepší, či horší, otázkou je, ako si partneri vo vzťahu vyhovujú.

To, že vzťah skončil rozchodom, aj keď z jej strany, znamená, že toto spojenie nebolo ideálne. Ak sa budete neustále zrovnávať s inou ženou neotrávite len seba ale aj svojho partnera. Uvedomte si svoje kvality, buďte sama sebou a ak aj od niektorých ľudí nepocítite nadšené sympatie, nevadí. Nie je to o tom zapáčiť sa každému, ale o tom, nájsť ľudí, ktorí mi vyhovujú a s ktorými sa cítim dobre. Nemyslite na to ako v kolektíve pôsobíte, radšej sa rozhliadnite a spoznávajte nových ľudí, hľadajte tých, ktorí Vaše sympatie opätujú.

Váš partner je s Vami tri roky preto, aká ste, nie je potreba žiadnej pretvárky, skúste byť prirodzená a nemyslite na minulosť, naopak sústreďte sa radšej na spoločnú budúcnosť. Ak dokážete prekonať svoj problém, Vaša sebaúcta sa o to zvýši, už to je veľkou motiváciou pokúsiť sa zmeniť pohľad na celú situáciu. Venujte sa partnerovi a rozvíjaniu Vášho vzťahu. Myslite na to, že každí sme iní, myslite na svoje kvality a na to, čo všetko môžete do partnerovho života priniesť.

Verím, že v sebe opäť objavíte sebavedomie, a že s partnerom budete pokračovať v plnohodnotnom vzťahu. Ak by sa Vaše problémy zhoršili natoľko, že sa vrátite k úvahám o rozchode, skúste predtým osobnú psychologickú konzultáciu, kde Vám odborník ešte konkrétnejšie rozoberie Vaše pocity menejcennosti a pokúsi sa zmeniť Váš prístup.

S pozdravom

Mgr. Eva jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa