Pre ktorých chlapov budete vždy tá druhá?

Psychologická poradňa19.12.2011
Pre ktorých chlapov budete vždy tá druhá?

Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom môjho vzťahu so ženatým mužom. Mám 23 rokov a dotyčný má 35, tento vzťah trvá už dva roky.

Stretli sme sa náhodne, teda skôr pracovne, fotili sme spolu a zároveň po určitom čase ako sme sa viac spoznali sa ponúkol, že ma pripraví na prijímačky na vysokú školu. Túžila som po tom tri roky aby sa mi to podarilo a bol to jediný človek, ktorý mi v tej dobe najviac pomohol, záleží mu na mne. Po strednej som sa totiž na vlastnú pesť presťahovala do Bratislavy za prácou a zprvoti bolo všetko veľmi komplikované. Tento človek mi veľakrát pomohol finančne, ale aj psychicky, no teraz sú to už dva roky a ja viem, že je ženatý a má dve deti.

Ja som od októbra nastúpila na vysokú školu vzdialenú od neho 300 km a odvtedy prídem za ním len veľmi zriedka. Zároveň viem, že keď mám nejaký problém v škole že mi všetko vysvetlí a pomôže mi s úlohami, ale na druhej strane ma veľmi bolí, že každý z nás žije oddelene hoci viem, že sa milujeme. Neskôr som sa ho aj vypytovala viac o jeho žene a deťoch a snažila som sa potom tváriť, že je všetko ok, ale nedalo sa to, po každom stretnutí som bola potom v osobnom živote úplne dezorientovaná.

Veľmi si rozumieme po všetkých stránkach a aj napriek tomu, že si uvedomujem, že som mladá a môžem stretnúť niekoho druhého, viem, že ho budem milovať navždy hoci by bol na druhom konci sveta. Moje predošlé vzťahy bola sama katastrofa, detstvo som prežila v rozvedenom manželstve a prakticky ma vychovala ulica. Nikdy som nezažila v človeku toľko opory, lásky a nehy ale cítim, že už pomaly nevládzem stretávam sa len takto tajne a na diaľku.

Neviem čo mám ďalej robiť, pretože zároveň si uvedomujem, že potrebujem jeho dobré rady do života a jeho pomoc hlavne čo sa týka môjho štúdia, je to dosť ťažká škola. A taktiež ma trápi to, že žije vo svojej rodine, viem, že miluje svoje deti a s manželkou majú kopec spoločných vecí ako hypotéku, firmu, byt, autá a tak ďalej ale miluje ju? Veľakrát mi na túto otázku odmietol odpovedať a tvrdí, že nemá čas sa nad tým zamyslieť. Ja viem, snaží sa utápať v práci a život mu plynie pomedzi prsty.

Chcem len, aby sme boli šťastní hoci nebudeme spolu... ale neviem čo mám robiť po psychickej stránke. Budem vám veľmi vďačná za váš čas aj rady. Ďakujem

Tatiana, Nové Zámky

Milá Tatiana!

Možno moje slová vyznejú drsne, no verím tomu, že Vám pomôžu a nasmerujú Vás v živote tým správnym smerom.

Váš priateľ sa neutápa v práci a život mu nikam neuteká. Práve naopak, Váš priateľ má rodinu, prácu a milenku, ktorá je pre neho pravdepodobne hračkou a spôsobom ako si zvyšovať ego. Vy sama podvedome viete, že ženu nikdy neopustí a čakať na niečo také by bolo od Vás veľmi, ale veľmi naivné. No ja viem, že naivná nie ste, priateľ Vám vynahrádza to, čo ste v živote nemala, otcovskú lásku a svojím spôsobom aj autoritu. Bohužiaľ ak sú v tom aj city a sex, nedopadne to pre Vás dobre, práve naopak, budete sa trápiť čím ďalej tým viac.

Máte teda dve možnosti. Buď sa zmieriť s tým, že vždy budete len milenka a ostať s priateľom napriek morálnemu odsúdeniu a situácii bez perspektívy, alebo radikálne tento vzťah skončiť, čo bude zo začiatku bolestivé, no celkovo prínosné pre Vašu osobnosť.

Jedna veľká pravda je, že pre ženatého, či rozvedeného muža už vždy budete tá druhá. Je úplne iné zakladať rodinu s človekom, ktorý to zažíva prvý krát.

Nemusíte zostať úplne bez podpory, ak cítite, že ste psychicky labilná, dohodnite si pravidelné konzultácie s psychológom, ktorý pre Vás v tomto období môže predstavovať podporu ale bez citových záväzkov. No možno to potrebné vôbec nebude a dokážete si uvedomiť, že ste samostatná mladá žena, schopná žiť svoj život sama za seba, schopná zvládať školu, baviť sa, zoznamovať s novými ľuďmi, bez vedomia, že rozvraciate cudziu rodinu a komplikujete život sebe aj iným.

Zvážte možnosti, ktoré ponúkam a rozhodnite sa medzi životom v ilúzii, ktorá však nikdy nepotrvá večne, alebo životom reálnym, bez tajností, bez skrývania a s novou perspektívou vzťahu s niekým seberovným.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa