Prečo sa muži tak bránia svadbe

Psychologická poradňa21.07.2011
Prečo sa muži tak bránia svadbe

Dobrý deň, bola by som veľmi rada, keby ste mi pomohli v mojom vzťahu. Mám 28 rokov a priateľ 32. Ide o fungujúci vzťah, ale ja už začínam cítiť, že chcem svoju vlastnú rodinu - svadbu. To partner stále odmieta, že on má strach, že mu potom budem chcieť rozkazovať a obmedzovať ho.

Doteraz máme len malé bežné hádky, rozumieme si a dieťa určite v budúcnosti chce. Mne sa ale nechce zostávať vo vzťahu, kde je samé neviem a raz mi povie áno, potom zase nie. Naozaj ma to ubíja a nie som takto šťastná. On sa ma ale v žiadnom prípade nechce vzdať, vraj jemu je so mnou dobre. Ďakujem za vašu radu.

Sandra, Žilina

Dobrý deň!

Skúste sa so mnou zamyslieť nad vašou situáciou. Ak by ste svojho partnera donútila do svadby, či do splodenia potomka, aký by ste z toho mala pocit? Určite by ste nebola tou najšťastnejšou nevestou, či matkou s pocitom, že partner to robí len kvôli Vám, bez jeho vlastného súhlasu. Na založenie rodiny, je potreba zhody. Inak sa často stáva, že sa takéto vynútené manželstvá rozpadnú a niekedy sú do toho bohužiaľ zatiahnuté aj deti, ktorým rozvody ubližujú najviac. Určite nechcete svojím deťom pripraviť takúto budúcnosť.

Preto vidím len dve možnosti. Buď to risknete, ostanete s partnerom, prestanete však naňho tlačiť a uvidíte ako sa Váš vzťah vyvinie. Alebo vzťah ukončíte. Je potrebné v celej záležitosti zvážiť viacero vecí. Muži sú schopní plodiť potomkov až do svojho neskorého veku. U nás žien je to však zložitejšie. Fyziologicky najideálnejšie je splodiť prvé dieťa do 30, aj keď dnešná doba túto hranicu posúva, zároveň však aj zvyšujeme riziko výskytu ochorení našich potomkov. Je to tvrdá realita a veľká diskriminácia nás žien. Musíte preto zvážiť všetky okolnosti a rozhodnúť sa či ste ochotná počkať až Váš momentálny partner dospeje, alebo vzťah skončíte a pokúsite sa nájsť zrelého muža pripraveného niesť zodpovednosť za rodinu.

Túto voľbu za Vás nikto neurobí, no schopnosť rozhodovať sa patrí k základným schopnostiam zrelého človeka, ktorým Vy určite ste. Verím, že Vás Vaša voľba posunie tým správnym smerom.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa