Príbeh jedného dievčaťa

Psychologická poradňa02.01.2011
Príbeh jedného dievčaťa

Dobrý deň, volám sa Karolína, a mám 14 rokov. Závodne plávam a venujem sa vlastne iba tomu športu. Milujem ho. Pred piatimi mesiacmi sa mi stala veľká rana... stratila som svojích najbližších. Mamu a brata.

Otec s nami nežije už dlho. Babka z maminej strany zomrela a dedo tiež. A otcova rodina... Nemôžem ďalej plávať. Buď pôjdem ku krsnej, do Prahy, alebo do decáku. Alebo... tréner ma má rád a hovorí, že som veľký talent, ktorý netreba zahodiť. A keď sa dopočul, že asi to zavesím na klinec, povedal, že by si ma mohol adoptovať a tak, ale že to ešte musí prebrať s krstnou mojou a tak.

Ale ja neviem... nechcem povedať nie, to by som nedokázala, ale ani k áno ma to veľmi neťahá... potrebujem pomoc...! Neviem sa rozhodnúť. Tréner má 13 ročného a 6 ročného syna a manželku. Čo keď im budú nadržiavať? Ja neviem...

Karolína, Bratislava

Dobrý deň Karolína,

Prežívate naozaj ťažké obdobie. Šport je niečo, čo môže pomôcť a posilniť.

Z hľadiska vašej budúcnosti, je najmúdrejšie zostať u rodiny a ísť ku krstnej do Prahy. Je aj veľa takých detí, ktoré tú možnosť nemajú. Adopcie sú zložité, trvajú dlho a Vy potrebujete rodinné zázemie. V Prahe môžete pokračovať v plávaní a využiť svoj talent. Je to mesto obrovských možností.

Neberte to ako rozkaz, ale odporučenie, hlavné je aby ste sa na konečnom rozhodnutí spolupodieľala Vy sama a nedala sa do ničoho zbytočne nútiť.

Verím, že nie je jednoduché odísť z prostredia, kde ste vyrastala. Ale život nám pripravuje niekedy skoro nezvládnuteľné skúšky. Máte okolo seba ľudí, ktorí chcú pomôcť riešiť Vašu ťažkú situáciu.

Okrem toho Vám odporúčam v novom mieste bydliska spolu s ľuďmi, ktorým pri Vás budú stáť vyhľadať aj pomoc klinického psychológa, v období ktoré prekonávate, je to viac ako vhodné, môže Vám v mnohých smeroch iba pomôcť.

Trénerovi poďakujte, pretože nie každý by sa zachoval ako on. A budete s ním v kontakte. To dnes nie je žiaden problém, môže Vám aj virtuálne radiť. Verím, že sa Vám podarí zvládnuť všetko to ťažké, čo prežívate aj pomocou ľudí, ktorí sú okolo Vás. A je to aj Vaša krstná, ktorá preberá zodpovednosť. Dôverujte jej a pomôže Vám prekonať všetko to, čo je momentálne naozaj náročné.

O plávanie určite neprídete. Keď človek niečo veľmi chce, spôsob, ako to dosiahnuť, si vždy nájde. Verím Vám a verím tomu, že to zvládne.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa