Prišla som pri ňom o psychické zdravie

Psychologická poradňa31.01.2011
Prišla som pri ňom o psychické zdravie

Dobrý deň, pani doktorka. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Som pol roka vydatá, s manželom sme sa poznali rok a pol. Pred manželstvom sme spolu nežili. Chcem Vám čo najstručnejšie napísať čo ma trápi, čím trpím a prečo som nešťastná.

Manžel ma dennodenne sleduje, začala sa to pred svadbou a to jedlom, čo jem, koľko jem a o koľkej. Začal kritizovať, sledovať a bol nervózny. Pritom som chudšej postavy, 167 cm vysoká a 58 kg. Jeho sledovanie prerástlo až do toho, že nedokážem byť sama sebou pred ním keď jem, keď si naberám jedlo, mám strach, že mi to začne zas vyčítať. Tak jem len toľko a vtedy, keď on, a jak je mu to prijateľné.

Ďalej neviem sa pri ňom uvoľniť, či pred kamarátmi, jeho či mojou rodinou a ani doma. Doma ak nie je úplný poriadok, tak je zle. Minule som nevyložila tašku, ktorú on doniesol a nazval ma lenivou a egocentrickou. Keď neumyjem hneď riad po ňom či po sebe, som lenivá. Ak zle umyjem riad automaticky mi to nepekne vyčíta.

K mojim rodičom nerád chodí a nemusí ani mojich kamarátov, pritom ho všetci majú radi, vždy mu vyšli v ústrety. Ja som sa hneď prispôsobila a našla si cestu k jeho rodine, kamarátom a viac ich vyhľadávam jak mojich kamarátov.

Keď sú hádky, kričí na celý barák a nenecháva ma spať. Keď prejdem do inej izby, príde za mnou a tam kričí. Chodím do roboty a každé ráno vstávam o 05.40 hod. A stáva sa, že o polnoci sa háda so mnou až do jednej. Nedokážem už byť sama sebou a uvolniť sa. Mám z neho strach.

Mám vážne problémy s trávením, často mávam hnačky a bolesti brucha. Momentálne mi lekár predpísal lieky na ukľudnenie. Som na PN u rodičov. Pri poslednej hádke som plakala a vracala, do práce som išla s napuchnutými očami.

Po troch dňoch čo som odišla od neho, zavolal mojej mame a povedal, že nechápe prečo som odišla, nič také nespravil a nerozumie tomu, prečo mi je zle na žalúdok a beriem lieky. Vraj je normálne to, že mi vynadal, že som lenivá a neschopná manželka, nič zo mňa nemá.

Pritom každý týžden periem aspoň 3 krát, raz do týždňa komplet poupracem byt, raz za dva týždne žehlím, trikrát do týždňa varím, riad umývam tiež.

Dúfam, že mi viete poradiť, veľmi potrebujem pomoc. Ďakujem Vám. S pozdravom 

Edita, Martin

Dobrý deň!

Prvou dôležitou vecou, ktorú by ste mala urobiť, je definovať si, čo sama chcete. Chcete vo vzťahu s manželom pokračovať? Alebo ho čo najbezbolestnejšou cestou ukončiť? Dám Vám pár vodítiek, ako si odpovedať na tieto otázky. Ako často Váš dokázal Váš muž oceniť? Ako často Vás dokázal počúvať? Čo pozitívne ste si odniesla zo vzťahu s ním? Ako samu seba vnímate cez jeho oči? Je to pekný obrázok?

Jung tvrdil, že človek v prvej polovici svojho života, definuje sám seba cez sociálne interakcie s druhými. Druhí ľudia nám nastavujú zrkadlo a my sa vidíme cez ich reakcia na našu osobu. Z Vášho dotazu vyplýva, že Váš muž Vás považuje za lenivú, neschopnú ženu bez sebavedomia. Skutočne sa chcete takto vidieť?

Partnerstvo s ním Vás stálo psychické zdravie, ste krehká osoba, preto je dôležité aby ste sa naučila brániť takémuto druhu teroru. Možno Vás vystraším slovíčkom „teror" ale z Vášho opisu situácie vnímam Vaše manželstvo takýmto spôsobom.

Základom zdravého partnerského vzťahu je bezpečie. Vy popisujete strach. Základom zdravého partnerského vzťahu je pochopenie. Vy popisujete len odsúdenie a opovrhnutie. Vo vašom vzťahu sa z rozprávkového partnera stal muž, ktorý si zvyšuje ego psychickým deptaním vlastnej partnerky. Zamyslite sa, kedy sa to stalo? Boli náznaky už od začiatku a vy ste len odmietala vidieť pravdu? Alebo sa partner zmenil po svadbe?

V každom prípade, vo vzťahu sú vždy dvaja. Nesmiete sa zbavovať svojej zodpovednosti. Aj vy nesiete určitú časť viny. Dovolila ste, aby sa k Vám správal takýmto spôsobom a neučinila hneď radikálnejšie opatrenia. Každý násilník potrebuje tú správnu obeť. Preto je momentálne dôležité, aby ste si začala budovať vlastné sebavedomie.

Doporučujem návštevu psychológa, ktorý Vám pomôže s hľadaním Vášho nového, odvážnejšieho ja. My ženy sme síce navonok krehké, ale máme v sebe obrovské množstvo skrytej sily, musíte ju len vedieť hľadať. Nedávajte mužovi možnosť, aby sa k Vám správal ako k obetnému baránkovi.

Skúste momentálne zapracovať sama na sebe, s mužom sa nestretávajte kým neuznáte za vhodné. Pokiaľ sa s ním stretnete, trvajte na návšteve manželského poradcu a zmene jeho prístupu k Vám.

Mal by vidieť, že ste samostatná osoba, ktorá dokáže zvládať svoj život bez neho. Definujte si podmienky, za ktorých by partnerstvo mohlo pokračovať. Bez manželského poradcu by som Vám však vo vzťahu pokračovať nedoporučovala, mohlo by Vám to ublížiť po duševnej stránke a tieto rany sú mnohokrát hlbšie ako tie fyzické.

Dúfam, že som Vám dala podnety k zamysleniu, verím že nájdete svoju vnútornú silu a postavíte sa situácii zoči voči.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa