Priznal sa! Je na mne citovo závislý

Psychologická poradňa20.07.2011
Priznal sa! Je na mne citovo závislý
Je závislosť jedného partnera na druhom normálna? Mám partnera len pár mesiacov, ale už sa mi priznal, že je na mne citovo závislý. Je odo mňa o dosť rokov starší a myslela som si, že muž pred štyridsiatkou už má svoj život pod kontrolou. Viem, že chcieť tráviť čas s partnerom je prirodzené, ale byť na tom druhom závislý? To mi nepripadá správne.

Zuzka, Trnava

Dobrý deň!

Prehnaná závislosť jedného partnera na druhom nielenže nie je normálna, je dokonca veľmi nebezpečná. Môže do partnerstva vniesť viacero problémov ako žiarlivosť, citové vydieranie, manipuláciu atď. Je preto potrebné aby si človek vo vzťahu držal autonómiu, aby partneri vzájomne rešpektovali hranice svojho ja a nesplynuli do jedného celku. To je v podstate nemožné, aj najväčšia zamilovanosť a pocit jednoty časom narazí na realitu, na protichodné názory, či už na ľudí, politiku, usporiadanie bytu, výchovu detí...

U dospelého muža, akým je Váš partner takáto rýchla neviazanosť môže znamenať viacero vecí, môžem len hádať, pretože nepoznám jeho minulosť, či citové zázemie. Skrývať sa však za takouto rýchlou citovou reakciou môže veľká osamelosť predtým ako Vás stretol, či nedostatok lásky a podpory v detstve.

Vy si však uvedomujete, že jeho reakcia je prehnaná, mali by ste mu preto dať najavo Váš názor, nehrajte naňho žiadne divadielko a úprimne mu povedzte, že sa Vám rýchlosť s akou sa ponára do vzťahu zdá prehnaná, že potrebujete spomaliť tempo. Ak jeho problém nie je vážny, určite to pochopí. Ak nastane veľká citová reakcia, aspoň budete vedieť, že ste vo vzťahu s človekom, ktorý ma zjavné emocionálne problémy a je na Vás, či budete vo vzťahu pokračovať alebo naopak. V každom prípade postupujte opatrne, a skúste mu ukázať ako viesť vyrovnaný partnerský vzťah, kde nechýbajú drobné prejavy lásky, ale kde sa zároveň neskáče pod vlak.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa