Rozvod: Dieťa trpí najviac

Psychologická poradňa23.06.2011
Rozvod: Dieťa trpí najviac

Dobrý deň. S manželom sme spolu 9 rokov a máme spoločného syna 3-ročného. Manžel má syna aj z prvého manželstva, ktorý má 14 rokov. Svojho prvého syna a manželku opustil, keď mal ich malý 3 roky, pre neveru z jeho strany. Teraz ho čaká druhý rozvod so mnou a tiež nás opúšťa, keď má náš malý 3 roky.

Strašne sa trápim kvôli sebe a hlavne kvôli malému, že to bude jeho druhé dieťa ktoré bude vyrastať bez otca, keď ho najviac v tomto veku potrebuje. Nastala u nás kríza plná hádok a z mojej strany výčitok, že má inú, lebo sa tak správa. Robí veci aké predtým nerobil. Uteká, spáva u priateľov, ktorých ja nepoznám. Chodia na chaty a dovolenky a mňa necháva aj počas vianočných sviatkov, silvestra a teraz aj veľkej noci samú s malým. Tak tam niečo musí byť a hlavne keď súhlasí aj s rozvodom.

Strašne sa trápim a neviem prečo ho tak strašne milujem. Už som prešla aj zmenou účesu, dala som si spraviť plnšie pery, schudla som z nešťastia 18 kg, mám fakt dobrú postavu a každý muž sa mi prihovorí. Vidím aj na ňom, že si ma obzerá, ale neurobí preto nič. Už sa spolu ani nemilujeme lebo mi povedal, že ku mne už nič necíti.

Zlé je to, že po rozvode budeme žiť spolu, lebo nemám kam s malým ísť a podnájom si nemôžem dovoliť. A dom v ktorom bývame je písaný na svokra, ktorý sa takto poistil, aby manžel nezostal bez domu aj po druhom rozvode. Mal to premyslené, lebo dobre poznal svojho syna, že nie je rodinne založený.

Manžel odchádza do Ríma na dovolenku a nás s malým ešte nikdy nezobral, že nemá čas ani peniaze. A na priateľov, alebo tú chuderu asi má. Mám v sebe takú zlosť, že chvíľami cítim takú nenávisť, že mám chuť rozbíjať a chvíľami sa to snažím predýchavať.

Pozýva ma na rande jeden muž, ale za každým to odmietnem, lebo naozaj nemám chuť uveriť ďalsiemu a hlavne keď mám malého syna. Už budem len ťažko niekomu veriť. Ďakujem

Adela, Senec

Dobrý deň!

Po Vašom dotaze ma opäť napadla často sa opakujúca myšlienka, ako dokáže ľudský hnev a zášť ovplyvniť našich potomkov, ako málo kompletných rodín existuje, ako sme si spravili zo vzťahov len akúsi šachovú partiu, z ktorej máme možnosť tak ľahko utiecť. Moralizovanie však dnešnej spoločnosti nepomôže, skôr len vyvolá hnev a ďalšie rozčúlenie, volanie po ľudských právach a slobodách.

Váš manžel sa správa nekorektne, ale to si sama dobre uvedomujete. Takisto si však musíte uvedomiť, že jeho správanie už v tejto fáze pravdepodobne nezmeníte. Presuňte pozornosť zo svojho pokazeného vzťahu, urazenej hrdosti a vlastného zovňajšku na dôležitejšiu súčasť Vášho života. Najviac by ste sa mali momentálne sústrediť na vnímanie svojho syna.

Pokiaľ v sebe máte zlosť, hnev, agresivitu, všetko to z Vás prechádza na neho, deti sú najcitlivejšie stvorenia a cítia každú zmenu našej nálady. Vy ako dospelá osoba by ste mali pracovať na svojej schopnosti sebaovládania a mali by ste sa postarať o to aby rozvodové konanie a všetky negatívne emócie okolo tejto udalosti, čo najmenej zasiahli Vášho syna.

S bývalým partnerom by ste mali prediskutovať celú situáciu ohľadne bývania, či starostlivosti o syna, nechajte si to však na večer, bez agresivity, myslite na to, že chcete vytvoriť čo najvhodnejšie prostredie pre svojho potomka, a verte mi, že aj keď máte obmedzené možnosti, vždy môžete dieťa ušetriť od zbytočných hádok, správajte sa dôstojne, emočné výlevy si schovajte pre psychológa.

Čo sa týka nového partnera, myslím že by ste mala počkať, kým pominú všetky negatívne pocity voči bývalému partnerovi, inak by nový muž bol len akousi nálepkou a Váš syn by čoskoro pravdepodobne opäť prežíval stratu iného náhradného otca.

Viem, že je to ťažké obdobie, no ak dokážete aby syn utrpel čo najmenšiu ujmu, v budúcnosti na seba pocítite veľkú hrdosť a začnete si vážiť seba samu aj bez mužskej pozornosti.

S pozdravom

Mgr. Eva jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa