Sára, Vranov: Ktorým smerom ísť v živote ďalej?

Psychologická poradňa31.12.2016
Sára, Vranov: Ktorým smerom ísť v živote ďalej?

Dobrý deň,
potrebovala by som sa s niekým poradiť a napadlo ma, že napíšem sem na psychologickú poradňu. Takže, mám 26 rokov, som po vysokej škole, ktorá mi viac-menej nezaručí nájdenie práce (s čím si už zopár mesiacov lámem hlavu). Ide o to, že som sa zasekla a neviem, ktorým smerom ísť v živote ďalej. Patrím k ľuďom, ktorí sa radi učia nové veci, som vnímavá a snaživá. Zatiaľ píšem práce, takže mám nejaký ten príjem. Rada by som však našla prácu, ktorá by ma napĺňala, nie prácu, kde by som sa cítila ako ovca alebo otrok.

Ťaží ma to už dlhú dobu, stále hľadám niečo, kde by som využila kreativitu atď. Nič však neprichádza. Myslím, že sa často dosť podceňujem a nemám dostatočné sebavedomie a prejavuje sa to napríklad v tom, že sa neodvážim poslať životopis na ponuky práce. Jednoducho stále mám pocit, že nie som dosť dobrá. Ak sa však racionálne pozriem na svoje okolie, nenájdem človeka, ktorý by sa mi aspoň spolovice vyrovnal v určitých veciach. Dokonca mi moje okolie vyčíta, že prečo neberiem, čo príde, že mám prestať s nereálnym snívaním. Ja však cítim, že ľudia, ktorí dosiahli niečo veľké, nikdy neboli spočiatku pochopení.

A tak teraz neviem, čo mám robiť, nevyznám sa pomaly už ani sama v sebe. Neviem, či ďalej čakať na to, po čom túžim a zatiaľ robiť veci, ktoré ma bavia (písať články, kreatívne texty atď.) alebo sa postaviť "za pásovú linku" a robiť, čo mi povedia. Jednoducho cítim, že mám potenciál, ktorý nechcem zahodiť. Nechcem viesť život, ktorého jediným zmyslom je zarobiť a minúť, zarobiť a minúť... Chcem mať ciele, ktoré majú význam, ktorých konanie ma bude napĺňať. Chcem za sebou zanechať niečo zmysluplné, dobré a tak nejako.

Sára, Vranov

Milá Sára!
Pozorne som si prečítala Váš dotaz a myslím, že to čo riešite je akýsi pocit zmysluplnosti. Hľadanie zmyslu v živote je veľkou výzvou pre každého z nás. Niekto tento zmysel nachádza v práci, iný v umení, veľa ľudí vo vlastných deťoch a v rodine. Základom je neprestať hľadať a byť vytrvalý. Sára, všetko je vec kompromisu a svoju vlastnú cestu si vyberáte len Vy sama nie Vaše okolie. Mnohých úspešných ľudí zo začiatku považovali za bláznov a boli nepochopení. Hlavne si skúste uvedomiť, že cesty sú rôzne a niekedy sa môžete uplatniť aj na mieste, ktoré Vám zo začiatku príde nezaujímavé. Každá životná skúsenosť je dobrá a hlavne, vždy sa môžete rozhodnúť pre zmenu. Život je cesta, zbierajte skúsenosti a nebojte sa zariskovať aj v momente neistoty. To najhoršie, čo sa môže stať je odmietnutie. A zmieriť sa aj s odmietnutím je súčasťou života a človek sa učí sám o sebe, ako na takúto situáciu reaguje. Život je výzva ktorú by sme sa mali snažiť dennodenne napĺňať. Ja verím, že sa Vám to bude dariť, nech sa vydáte akýmkoľvek smerom. Halvné je nedať sa spochybniť a byť trpezlivá.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa