Sebaubližovanie: Stále častejší jav u mladých ľudí

Psychologická poradňa06.01.2012
Sebaubližovanie: Stále častejší jav u mladých ľudí

Dobrý deň, moja dobrá kamarátka sa začala rezať. Zatiaľ to nerobí tak často, ale ako som zistila urobila to už zo šesť krát približne za rok.

Ich domácnosť vôbec nie je harmonická, pretože jej otec sa k nej a jej bratovi správa dosť nie pekne. Nikdy ich nepochváli, nepovie im pekné slovo, stále ich iba kritizuje a hnevá sa na nich. Chce aby robili všetko tak ako on chce, a dosť často sa háda aj s jej mamou. Povedala mi, že sa nedokáže pozrieť do jeho očí lebo v nich vidí ako ho sklamala a že sa na nu pozerá ako na handru. Je toho ešte veľmi veľa a ja viem, že u nich doma všetci trpia pod psychickým nátlakom.

Kamarátka sa snaží a stále sa snaží zakrývať svoju bolesť. Ja už neviem ako jej mám pomôcť, neviem ako ju mám podporiť a čo mám robiť pretože sa začala rezať a nechce mi prisľúbiť, že to už neurobí, ani neviem či to od nej môžem žiadať a neviem čo jej už mám povedať aby s tým prestala.

Ak sa jej začnem vyhrážať, že to poviem jej chlapcovi myslíte, že jej s tým iba ublížim? Ešte to nerobí tak často ale bojím sa že bude. Ona sama mi povedala, že s tým chce prestať ale že keď to sa nedá a že jej mám povedať dôvod ako sa má ovládnuť a upokojiť, pretože už skúsila všetko. Teraz má 14 rokov. Prosím poradte mi čo mám robiť. Ďakujem

Nikoleta, Hrnčiarske Zalužany

Dobrý deň!

Samoubližovanie je u mladých ľudí stále častejším javom. Dôvodov vidím viacero, na jednej strane naša doba, ktorá spôsobuje, že rodičia na deti nemajú dostatok času, a často prenášajú svoje pracovné problémy na druhej strane určitá módna vlna, ktorá panuje medzi mladistvými.

U Vašej kamarátky pravdepodobne však ide o klasický prípad, kedy samoubližovanie vyplýva z problému v rodine. Tak mladá bytosť ešte nie je dostatočne zrelá, nevie si poradiť so svojimi pocitmi, sebaobviňuje sa a takýmto spôsobom sa jej aspoň nachvíľu uľaví. Úľava prichádza s bolesťou a s odpútaním pozornosti od svojich myšlienok.

Akékoľvek „bonzovanie" je zybtočné, ak je jej priateľ všímavý príde na to aj sám, otázkou je ako sa k problému postaví.

Chápem Vaše rozpaky a neistotu v tom, ako sa ku kamarátke správať. Prvá rada: neignorujte v rozhovoroch tému ubližovania si, zverila sa Vám a možno čaká reakciu, pomoc. Nenúťte ju do hovoru, no ak chce hovoriť počúvajte. Kamarátka Vám určite dôveruje a potrebuje podať pomocnú ruku. Upevnite túto doveru, skúste jej navrhnúť, či nemá niekoho blízkeho dospelého (učiteľ, rodinný priateľ), ktokoľvek, kto by jej dokázal nájsť psychologickú pomoc. Netlačte ju však do ničoho, tým by sa dôvera medzi Vami mohla naštrbiť, neprenasledujte ju, doprajte jej aj súkromie, no ak cítite, že s Vami chce byť, a chce sa rozprávať, buďte tu pre ňu.

Chápem Vaše obavy o kamarátku, a to, čo potrebujete je veľká dávka trpezlivosti a empatie, len získaním jej dôvery ju môžete naviesť na správnu cestu. Verím, že to zvládnete.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa