Simona, Prešov: Priateľa stále obťažuje jeho bývalá

Psychologická poradňa07.07.2015
Simona, Prešov: Priateľa stále obťažuje jeho bývalá

Dobrý deň,
mám taký problém. S Priateľom sme spolu pár mesiacov. Medzi nami všetko klape, rozumieme si, jednoducho sme si sadli. Čo, alebo skor kto medzi nami vytvára problém je jeho bývalá priateľka. Už z toho začínam byť "na prášky" a hádam sa kvoli tomu s priateľom. Už na začiatku vzťahu som vedela, že ostali ako kamaráti (čo mi nevadí), že dlhý čas bola najdoležitejšou osobou v jeho živote (ako sám povedal) a viem že moj priateľ sa k nej vrátiť nechce. No po čase sa ukázalo, že tá jeho bývalá sa ani po dvoch rokoch nevie tak celkom zmieriť s tým, že ju opustil. Vyvolávala mu doslova denno-denne, kým jej nepovedal, že ani mne a ani jemu to nie je príjemné. Tak to obmedzila na raz do týždňa. Stále si nachádza nejaké zámienky.

Dokonca ked sme šli preč na víkend a mala nám chodiť kŕmiť mačku, tak u nás prespala, posiela priatelovi byt kam sa bude sťahovať, oboznamuje ho s novinkami čo sa jej udiali, či je chorá, či má problém v práci, volá mu lebo si potrebuje požičať cestovnú tašku keď niekam ide na víkend atď.. Podľa mňa to už preháňa, vadí mi to a hádame sa kvoli tomu s priatelom. Povedala som si že ju teda pozvem na panáka aby sme sa spoznali. Tak som jej napísala správu, najprv súhlasila, potom to zrušila.

S priateľom sa rozísť nechcem, rozumieme si a jediný problém medzi nami robí ona. Ignorovať ju a možno ju to raz prejde? Donútiť ju k stretnutiu a "vynadať" jej nech si žije svoj život a nepletie sa nám do vzťahu? Ultimátom ani nátlakom na priateľa ísť nechcem, mne by sa tiež nepáčilo, keby som bola ja najhoršia a pritom nič nerobím. Ale ak to bude takto pokračovať tak sa jednoducho budeme musieť rozísť. Neviem ako rozumne von z tejto situácie, nejaká dobrá rada alebo postreh? Ďakujem.

Simona, Prešov


Milá Simona!
Vzťah tvoria vždy dvaja ľudia, ktorí by mali v ideálnom prípade byť schopný otvorenej komunikácie a kompromisného riešenia. Kompromis znamená riešiť problém spoločne a prejaviť pochopenie, no zároveň mať svoje hranice. Partner sa očividne snažil obmedziť komunikáciu s bývalou priateľkou a aktivita, ako sama píšete, prichádza hlavne od nej. Na druhú stranu chápem, že to pre Vás nie je nič príjemné a možno bývalú priateľku vnímate ako akési ohrozenie, pretože ich vzťah bol blízky. Simona, ak Vám situácia ubližuje a vadí, určite by ste na to mala priateľa upozorniť. Nie prostredníctvom výčitiek alebo ultimáta, no otvorene a úprimne.

Skúste mu popísať, čo ste schopná tolerovať a čo už prekračuje Vaše hranice. Pokiaľ aktivita skutočne hlavne z jej strany a priateľ sa snaží komunikáciu obmedziť, skúste dať celej situácii ešte čas. Verím tomu, že aj bývalí partneri môžu mať vzťah na kamarátskej úrovni, pretože spolu nesú časť svojej vlastnej histórie. Možno aj tým sa cítite ohrozená. Skúste sa teda na situáciu pozrieť objektívne a definovať, čo presne by ste od partnera chcela. Úplné prerušenie kontaktu je podľa mňa v tejto fáze prehnaná požiadavka, verím však, že existuje kompromisné riešenie, na ktorom ste schopní sa zhodnúť.

Ak sa Vám podarí vyriešiť tento problém a obidvaja prejavíte toleranciu, môže to Vás vzťah dokonca posilniť. Ak si však budete nárokovať požiadavky, ktoré aktuálne nie sú splniteľné, logicky to môže viesť k rozpadu vzťahu. Simona, skúste veriť v seba samu a uvidíte, že začnete dôverovať aj svojmu partnerovi. Dôvera je základným pilierom vzťahu, ak chýba, nemá zmysel budovať ďalej. Držím Vám palce!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa