Skúša na vás psychický teror...?

Psychologická poradňa12.01.2011
Skúša na vás psychický teror...?

Ako sa brániť psychickému vydieraniu / teroru a týraniu od môjho bývalého, ktorý ma neustále deptá a nechce sa vysťahovať z rodinného domu, ktorý sme postavili počas manželstva s výdatnou pomocou mojich rodičov?

Nebodaj sa ešte nevyrovnal po ukončení 34 ročného manželstva s naším vzťahom?? Podotýkam, že on dal návrh na rozvod, ja som sa nechcela rozvádzať. Už počas manželstva ma psychicky vydieral a týral, ale začala som si to uvedomovať až teraz.

Máme dospelé deti, ktoré sú z toho úplne vykoľajené..... Našiel si vzťah s mladšou ženou, snaží sa dostať ma na lopatky, a povedal môjmu právnemu zástupcovi, že sa vysťahuje až vtedy, keď bude mať všetko vyplatené a bude vysporiadané BSM. Najskôr mi sľúbil, že sa vysťahuje a ja mu budem splácať určitými splátkami, teraz však od toho odskočil.

Ja sa naň už nemôžem ani pozerať a psychicky ma to ruinuje. Navštevujem aj psychologickú poradňu, no niekedy si myslím, že to nezvládnem.

Smile, Poprad

Dobrý deň! Vaša situácia skutočne vyžaduje veľa trpezlivosti a pevnej vôle. Keď sa človek ocitne v takomto životnom období, veľakrát prepadá negativizmu a čiernym myšlienkam.

Skúste otočiť svoje vnímanie, skúste vnímať túto situáciu ako skúšku svojej osobnosti. Nehovorím, že to bude ľahké.

Z právnického hľadiska bohužiaľ nemáte možnosť muža vysťahovať.

To, že si našiel druhú priateľku Vám určite na psychickej pohode nepridáva. Neostáva Vám nič iné len sa obrniť.

Návšteva psychologickej poradne je z vašej strany veľmi dobrým krokom, môžete si tam ventilovať všetky negatívne emócie. Je to aj dôkaz toho, že svoj problém chcete riešiť, že Vám Váš život nie je ľahostajný, už to z Vás robí silnú osobnosť. Existuje mnoho ľudí, ktorí svoje problémy neriešia a ich hromadenie spôsobuje veľmi negatívny dopad na ich osobnosti.

Skúste presunúť ťažisko svojej pozornosti z muža na iné aktivity. Venujte sa sama sebe, dokážte si, že ste silnejšia ako on. Vyhľadajte iné záujmy, ako sústredenie sa na svojho bývalého muža. Budete mať lepší pocit sama zo seba aj z celej situácie, obklopujte sa ľuďmi, ktorých spoločnosť Vám je príjemná.

Neviem aký vzťah máte so svojimi deťmi, ale verím tomu, že aj u nich nájdete pochopenie. Žite taký život, aký ste s manželom žiť nemohla. On už nemá právo Vám zasahovať do osobného života, a jeho prítomnosť robí z neho slabocha, ktorý sa nedokáže postaviť na svoje vlastné nohy a zvyšuje si sebavedomie deptaním svojej ženy.

Keď budete svojho bývalého partnera vnímať takýmto štýlom a dáte do toho aj trochu nadhľadu, určite si všimne zmenu Vášho prístupu a možno sám začne uvažovať o sťahovaní.

Verím, že určite zvládnete všetky životné úskalia a prejavíte tým sama sebe silu, ktorá vo Vás je. S pozdravom Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa