Som na ňom závislá, no má priateľku

Psychologická poradňa18.09.2012
Som na ňom závislá, no má priateľku

Dobrý deň,
chcem sa poradiť s mojou momentálnou situácou. Študujem na VŠ, takže som si pred časom našla spolubývajúceho - muža. Je naozaj pekný, vtipný, jednoducho partner, ktorý by mi skutočne vyhovoval. Priťahuje ma, neviem či aj ja jeho, no veľmi si rozumieme, trávime spolu veľa času.

Mám pocit, že spolu aj flirtujeme. Nemám auto, takže ma väčšinou niekam odvezie, alebo ideme spolu. Prednedávnom mi povedal, že má priateľku, aj som ju raz videla. Je úplný opak mňa. Cítila som sa kvôli tomu zle, tak som mu raz nechtiac povedala, že aj ja sa s niekým vídam, ale až tak ma nepriťahuje.

Chcela som ho donútiť žiarliť, ale asi sa mi to nepodarilo, nechápe prečo ma ten druhý muž "neočaril". Nechcem mu hovoriť, čo cítim, no určite nechcem zničiť to "priateľstvo", ktoré máme. Posledné dve noci som kvôli tomu nespala, stále nad tým premýšľam a neviem čo ďalej. Myslím si, že som sa doňho zamilovala. Predstavovala som si, že sa možno s partnerkou rozíde, ale stále nič. Už som na ňom závislá, nedokážem sa "odmilovať", aj keď som to skúšala.

Emma, Bratislava


Milá Emma!
„Odmilovať sa“ od muža, s ktorým sa delíte o jeden byt, priestor, je, dovolím si tvrdiť, skoro nemožné. To, ako vnímate celú situáciu, je Váš subjektívny pohľad a to je potrebné si uvedomiť. Obávam sa však, že pokiaľ situáciu nezačnete riešiť, môže sa obrátiť proti Vám. Čím dlhšie budete svojho spolubývajúceho každodenne vídať, tým viac sa Vaše city budú prehlbovať.

Ja myslím, že aj keď tvrdíte, že nechcete prísť o „kamaráta“, kamarátstvo to v svojej podstate nie je, je to platonický vzťah, ktorý Vám ničí možnosť na iné reálne partnerstvo, Radím Vám zobrať všetku odvahu, čo v sebe máte, prestať si budovať vzdušné zámky a možno niekedy večer, pri poháriku vína, objasniť tomuto mužovi situáciu. Pokiaľ neopätuje Vaše city, na jednej strane to bude sklamanie, na druhej strane sa konečne uvoľníte z pasce, do ktorej ste sa dostala.

Ja myslím, že spolubývanie medzi ženou a mužom, v ktorom od začiatku figuruje určitá príťažlivosť, nemôže vydržať, pokiaľ by city neboli vzájomné a zo spolubývajúcich sa nestali partneri. Inak takáto forma súžitia len ničí toho, kto je do situáciu citovo zainteresovaný, v tomto prípade Vás.

Buďte teda úprimná a v prípade, že z jeho strany ide len o priateľstvo, taktne navrhnite, aby ste vyriešili situáciu bývania. A začnite si zháňať nového spolubývajúceho, možno sama pochopíte, že by bolo lepšie skúsiť ako spolubývajúcu ženu, s ktorou môžete spoločne vyraziť von a hľadať nové vzťahy, či flirty. Verím, že nech situácia dopadne akokoľvek, uľaví sa Vám!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa