Som už dospelá - žijem svoj živoť!

Psychologická poradňa03.09.2009
Som už dospelá - žijem svoj živoť!

Na úvod Vás zdravím. Som Vašou čitateľkou. Mám aj ja problém, teda nie ja, ale moji rodičia. Blížim sa k 40-ke. Rok nebývam s manželom, no mám s dcérou samostané bývanie u mojich rodičov na poschodí. Našla som si priateľa, ktorý tiež čaká na rozvod a stará sa o svojho 6-ročného syna. Rodičia mi zakázali priateľove návštevy aj s tým "deckom". Otec vypol aj vodu, keď spali u mňa. Hanbila som sa za svojich rodičov. Priateľ si ma pritisol k sebe a povzbudil ma. S mamou som sa aj pre neho pohádala. Ako im mám vysvetliť, že už mám dosť rokov na to, aby som si žila svoj život a aby ma rešpektovali a brali na vedomie. Nepijem, nefajčím, nechodím po kamarátkach, no stále sa nado mnou pohoršujú a pohŕdajú mnou. Ďakujem za radu. Adriana

Adriana, Trenčín

Zdá, že kým Vy si žijete celkom bežným životom dnešných štyridsiatničok, vaši rodičia ním nežijú, ale žijú v dobe, keď boli tými štyridsiatnikmi oni obaja. Náhle prišlo k stretu dvoch generácií pod jednou strechou, hoc na inom poschodí.

Rozvádzate sa, čo dnes, na rozdiel od ich mladosti nie je nič výnimočné, rozvádza sa aj Váš priateľ. Ste síce samostatná, dospelá žena, ale i dcéra, ktorá žije s rodičmi. A tí majú svoju predstavu o domovom poriadku v dome, ktorý zrejme postavili preto, aby v ňom všetci nažívali v porozumení. Tento ideál im zrejme nevyšiel a Vy sa za nich hanbíte, hoci, myslím si, že niet prečo. Jednoducho nemôžu prijať pod svojou strechou Váš pre nich nekonvenčný spôsob života.

Ak bývate v jednom dome, mali by ste sa navzájom rešpektovať a k tomu by malo patriť aj to, že ak ste si našli priateľa, mali ste s ním zoznámiť rodičov. Nie ste v dome iba podnájomníčka, ste stále aj rodinný príslušník. Asi by bolo vhodné, keby ste sa s priateľom stretávali aj inde, a svojich rodičov ušetrili od návštev, ktoré im nekonvenujú. Asi im ťažko vysvetlíte, že si žijete svoj život a do domu si budete vodiť koho Vy chcete.

Zrejme by ste sa mali usilovať o to, aby Váš priateľ aj so synom sa zblížil aj s vašimi rodičmi, potom by im ani jeho syn asi nepripadal ako „decko". Ak by sa sám s nimi pokúsil zblížiť, možno by rodičia boli radi, že hoc ste v rozvodovom konaní, predsa len máte niekoho, kto Vás príde navštíviť, pozve Vás kamsi a uľahčí Vám vašu situáciu.

Asi je ťažké žiť pod jednou strechou dvom generáciám, ale ak to už tak má byť, mali by sa tolerovať, ctiť si svoj vzájomný pohľad na spolužitie, nie iba ako podnájomníci, ale i ako rodinní príslušníci.

Ak máte bývanie u svojich rodičov, nie je to bývanie až natoľko samostatné. Vrátili ste sa k rodičom, ktorí o Vašom návrate pod ich strechu majú svoje predstavy.

Môžete sa možno pokúsiť vysvetliť im vážnosť Vášho vzťahu poprosiť ich o pochopenie. Možno by ste ich mali prizvať k Vašim serióznym aktivitám, aby si Váš priateľ mal možnosť získať si ich dôveru a sympatie. Veď v budúcnosti si ich asi bude želať, ak má byť Váš vzťah vážny.

Ak ste sa po rozvode vrátili k rodičom, asi si to nepredstavovali tak, že sa vrátia spolu s Vami aj ľudia, s ktorými si ešte ani nevytvorili žiadny vzťah a už spia pod spoločnou strechou. Skúste ich trochu pochopiť a vžiť do ich pohľadu, možno Vás chcú uchrániť pred ďalším neistým vzťahom.

Možno aj Váš priateľ by mal mať zábrany zotrvávať v dome, hoci vie, že rodičia jeho partnerky ho považujú za nevítaného. Skúste na čas jeho návštevy obmedziť a a pokúsiť sa o nenásilné stretnutia rodičov s priateľom aby si k sebe dokázali nájsť ľudskú, priateľskú cestu. Možno jedného dňa mu sami ponúknu, aby zostal.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa