Somatizácia: Voľte psychoterapeutickú cestu

Psychologická poradňa09.03.2011
Somatizácia: Voľte psychoterapeutickú cestu
Dobrý deň, chcel by som sa informovať ohľadne problému somatizácie. Neviem z akých príčin sa u mňa vyvinula somatizácia pri zazretí fajčiara respektíve pri zazretí cigariet. Akonáhle vidím človeka s cigaretou v ruke (nemusí byť zapálená, nemusím cítiť ani dym - ktorý mimochodom neznášam - dokonca nemusím byť ani v jeho dosahu - napr. na druhej strane ulice) okamžite (skoro akoby to bol reflex) cítim stuhnutie a tlak v krku, niekedy v žalúdku. Prechádzať okolo fajčiara je niekedy úplné utrpenie.

Chcem sa opýtať, či je takéto správanie nejako pozorované/zaznamenané, prípadne či existuje nejaká liečba (ideálne bez liekov)

Ešte snáď by mohol byť relevantný fakt, že podobné somatizácie sa dejú aj pri niektorých iných situáciach na ktoré mám averziu - napr. hluk emitovaný susedmi, vulgárne správanie a pod.

Voprad ďakujem za akúkoľvek radu

Michal, Trnava

Dobrý deň!

Somatizácia je prenesenie konfliktov z psychickej oblasti do čisto fyzických príznakov. Hovorí sa o úteku do choroby, kedy sa náš psychický stav prejaví na našom zdravotnom stave. Tieto konflikty sa môžu manifestovať rôzne, ako vyrážka, žalúdočné vredy či bolesť hlavy. O somatizácii hovorí už Sigmund Freud ako o jednom z obranných mechanizmov, kedy potlačíme svoje pocity, ktoré sa manifestujú v inej rovine. U diagnózy somatizačná porucha si pacient nie je vedomý, že jeho telesné príznaky vyplývajú z jeho psychického stavu.

Vy máte náhľad nad situáciou, uvedomujete si, ktoré podnety vo Vás vyvolávajú negatívne telesné reakcie. To je Vašou veľkou výhodou. Keďže sa chcete symptómov zbaviť, určite by som Vám odporučila psychoterapeutickú cestu. Zaujímavá by pre Vás mohla byť kognitívne behaviorálna terapia, zameraná na symptóm. Postupne budete sám seba vystavovať situáciám, v ktorých sa objavujú telesné príznaky a zároveň sa budete snažiť vyvolať stav relaxácie, to všetko samozrejme pod dohľadom odborníka. Medikáciu by som zatiaľ neodporúčala, len v prípade, žeby Vám nepomohla psychoterapeutická cesta.

Vašim hlavným problémom pravdepodobne bude agresivita, ktorú neprejavujete navonok, ale presúva sa práve do Vašej telesnej schránky. Ako hovorím, je to situácia riešiteľná, okrem relaxácie by ste sa mali naučiť aj asertívnemu chovaniu, nemať problém prejaviť svoj názor, postoj v situácii, ktorá Vám je vyslovene nepríjemná.

Verím, že psychoterapeutická cesta Vám dokáže pomôcť, zbaví Vás ťažkostí a zároveň v sebe nájdete človeka, ktorý dokáže prejaviť navonok aj svoje negatívne emócie.

S pozdravom Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa