Soňa, Dubnica Nad Váhom: Asi rok mám problém zo synovým správaním

Psychologická poradňa09.05.2015
Soňa, Dubnica Nad Váhom: Asi rok mám problém zo synovým správaním

Dobrý deň,
riešim už veľmi dlhý čas, čo je asi rok, problém so synovým správaním. Je v tom zapletená aj marihuana, a jeho chovanie sa veľmi zmenilo. Vždy sme si boli blízki, keďže som ho do štyroch rokov vychovávala sama, ako slobodná matka, potom som sa vydala a vychovavali sme ho s manželom, hoci viac-menej mal manžel problém s alkoholom. Vlastne to bol aj dôvod rozvodu po dvanástich rokoch. Odsťahovali sme sa a začali sme nový život.

Aspoň som si to vtedy myslela. Začal robiť hlúposti, len veľmi málo kamarátov, ktorých mal mu zostali, pretože mal potrebu si nájsť iných, ktorých ja už nepoznám. Nebol najlepši žiak, no dochádzku mal vždy dobrú. Teraz je situácia taká, že sa rozprávame otvorene, i ked viem, že syn mi klame a pravdu mi nehovorí. Má devätnásť a ešte rok do ukončenia školy, zaujal postoj, že školu nedorobí aj keby chcel, dochádzka už pomaly na výlučenie, klamstvá, zostal chladnejší v citoch voči mne.

Všade možne som sa domáhala ako ďalej, či psychológ, psychiater, akurát všade mi povedali, že bohužiaľ, tieto kroky musí podniknúť on, lebo má 19. Navrhla som mu tieto možnosti, ak má dáky problém a nechce ho riešiť so mnou. No jeho reakcia, on to nepotrebuje a keď chcem ja, tak pôjde. Ked už k tomu príde a má sa objednať, hneď to zamietne. Neviem, čo viac a ako dalej. Som neskutočne utrápená kvôli tomuto a neviem ako mám postupovať, čo by ho podnietilo zmeniť postoj a štýl života, ktorý viem, že je cesta do záhuby. Ak môžete prosím pomôžte, poraďte. Ďakujem veľmi pekne.

Soňa, Dubnica Nad Váhom

Dobrý deň!
Chápem Vašu starosť o syna a ďalšie pokračovanie jeho života. Je aktuálne vo fáze, kedy sa vytvára jeho identita, hľadá sám seba a skúša rôzne extrémne cesty, ktoré zo svojho pohľadu len ťažko môžete tolerovať. Na druhú stranu syn dosiahol pomyselnú hranicu dospelosti a je zodpovedný sám za seba, za svoje rozhodnutia. Je potrebné aby ste udržovala častú komunikáciu medzi Vami dvoma. Určite však vynechajte akékoľvek odsúdenie, vyhrážanie, zvoľte otvorený prístup.

Len tak sa k synovi môžete dostať bližšie. Nadávky a výčitky spôsobia, že sa voči Vám úplne zablokuje. Dajte mu najavo, že ste schopná otvoreného rozhovoru, skúste nadviazať rozhovor aj na tému užívania marihuany. Pri akej príležitosti ju užíva, čo mu to prináša, či si vie predstaviť aspoň mesiac bez užívania drogy. Ak budete schopná so synom otvorene komunikovať a budete k celej situácii pristupovať ako k riešiteľnej, uvidíte, že sa posuniete ďalej. Hlavne zo získaných informácií môžete posúdiť, či je syn na droge skutočne závislý alebo sa jedná  príležitostné užívanie.

Syn potrebuje Váš záujem a aj podporu. Za všetkým sa môže skrývať strach z ukončenia určitej etapy, strach z nezvládnutia skúšok, a pokus o únik zo situácie. Práve preto je Váš prístup veľmi dôležitý, udržte si otvorenú myseľ, aj keď chápem, že je to náročné. No ak podľahnete svojím emóciám a budete vyvíjať na syna nátlak, mohlo by to celej situácii uškodiť. Ak nechce psychológa navštíviť sám syn, môžete tak urobiť aj sama a osobne sa pobaviť o momentálnej situácii, prebrať postupy riešenia a trochu si emocionálne uľaviť. Myslite na to, že je to etapa v živote a ja verím, že s Vašou podporou a otvorenosťou sa dokáže syn posunúť ďalej. Myslím na Vás.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa