Soňa, Košice: Partnerovi prekáža moja minulosť

Psychologická poradňa29.10.2015
Soňa, Košice: Partnerovi prekáža moja minulosť

Dobrý deň,
pred cca 5 mesiacmi som sa zamilovala do kolegu a prerástlo to do vzťahu. Všetko bolo skvelé, spoznávali sme sa a on začal byť zvedavý na moju minulosť. Po dlhšom prosíkaní som mu čo-to povedala a od toho času sa nám postupne všetko začalo rúcať. Moja minulosť: Mala som partnera, ktorý bol závislý na automatoch a dokola som mu odpúšťala a naďalej ostávala vo vzťahu s ním. Po ukončení tohto vzťahu sa mi snažil votrieť do priazne jeden muž, ktorému sa to časom podarilo.

Neskôr sa priznal, že spoznal inú ženu, ale o dva mesiace na to sa mi ospravedlnil, že mi nechcel ublížiť a ja som mu v tej zaslepenosti odpustila. Toto moj súčasný partner nevie prehĺtnuť, hovorí že na to nedokáže prestať myslieť, pochopiť to a vyrovnať sa s tým. Nekonečné rozhovory plné vysvetľovania, nič nepomáha. Vždy to skončí plačom a jeho vyznaním, že on chce bojovať o našu lásku. Prosím poraďte.

Soňa, Košice


Milá Soňa!
Pokiaľ si chcete súčasný vzťah udržať, je dôležité aby ste s partnerom budovali spoločnú dôveru, s ktorou určite súvisí aj minulosť. Na druhú stranu každý človek si so sebou nesie rôzne skúsenosti a aj tým, že dokážeme prekonávať životné úskalia, formujeme svoju osobnosť a stávame sa silnejšími. Toto by mal pochopiť Váš priateľ. Minulosť nezmeníme, ale môžeme na základe skúseností formovať svoju budúcnosť. Preto skúste v rozhovore s partnerom nepodliehať emóciám a otvorene sa ho spýtať, čo presne mu na Vašej minulosti vadí a z akého dôvodu? Len otvoreným, racionálnym rozhovorom môžete vzájomne o sebe zistiť viac, zároveň sa však zbytočne neutápať v chybách minulosti, ale dívať sa do spoločnej budúcnosti. Ak spoločne nedokážete otvorene komunikovať, je čas začať na tom pracovať, inak sa situácia a vzájomné nedorozumenia môže zhoršovať. Ak by sa problémy a nedorozumenia prehlbovali, no aj tak by ste sa chcela pokúsiť o záchranu vzťahu, je možné objednať sa na konzultáciu k partnerskému poradcovi, ktorý by Vám mohol pomôcť v zlepšení schopnosti racionálnej komunikácie. Myslite aj na to, že vzťah, ktorý prináša len permanentný tlak a zvýšenú hladinu negatívnych emócií začne byť časom vyčerpávajúci pre obe strany. Verím, že situácia vo Vašom vzťahu sa zlepší.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa