Šťastie ju opustilo...

Psychologická poradňa18.02.2011
Šťastie ju opustilo...

Dobrý deň, mám starosť o svoju kamarátku. Až doteraz jej všetko vychádzalo ako si naplánovala. Zmaturovala s vyznamenaním. Vyštudovala vysokú školu s červeným diplomom.

Po skončení školy sa jej však nepodarilo nájsť žiadne zamestnanie. Už vyše roka je doma a hoci si hľadá prácu, chodí po pohovoroch, nedarí sa jej.

Najhoršie na tom je, že upadá do depresie. Pripadá si neschopná, nanič a myslí si, že je to jej chyba, že na celej čiare zlyhala. Prestala sa venovať všetkým svojim záľubám, uzavrela sa do seba, dokonca nechce chodiť so mnou ani von. Vraj si nezaslúži sa baviť, keď nič nerobí.

Snažím sa ju podporovať psychicky, ale je to dosť ťažké. Chcem jej pomôcť, ale neviem kde začať. Prácu jej síce nedám, ale nechem aby sa ďalej takto opúšťala.

Kedysi bola živou, veselou osobou, ktorá brala každý neúspech ako výzvu, ale teraz akoby stratila sily a motiváciu. Je z nej zúfalec, ktorý stratil vieru v seba samého.

Nedokážem sa pozerať ako sa ničí a stráca svoj čas ľutovaním sa a plačom. Budem rada, ak mi poradíte, ďakujem. ZN. Zúfalá priateľka

Regina, Piešťany

Oceňujem Váš hlboký záujem, ste určite priateľ, ktorého by si prial mať každý. Vaša kamarátka prekonáva zložité obdobie. Prechod z vysokej školy, kde do nás priam „hustili" zidealizované predstavy o tom, že práve my zmeníme svet, kde sme nekonečne dlho mohli rozoberať filozofické traktáty nad pohárom vína a cítiť sa ako stred vesmíru, kde nám život prišiel ako krásna nikdy nekončiaca ochutnávka nových exotických jedál, do životnej reality je pre mnohých mladých ľudí veľmi náročnou situáciou.

Z ničoho nič sme vystavený byrokratickému systému plnému nezmyselných zákonov, dokumentov, ktoré musíme vyplniť, termínov, ktoré musíme splniť, stávajú sa z nás len postavičky v systéme, ktorý nemáme silu zmeniť. K tomu sa pridáva obdobie finančnej krízy, kedy sa o volné miesta vedie krutý boj a vyhrávajú len tí najsilnejší.

Tento prechod z ilúzie do reality môže viesť k depresiám, k užívaniu omamných látok, a k rôznym únikovým cestičkám. Vaša kamarátka zvolila akúsi cestu sebatrýznenia, kedy sa trestá za svoju neschopnosť fungovať v reálnom svete. No ako jej pomôcť z tohto negatívneho chodníčku?

Zmeniť svoj prístup môže iba ona sama, na Vás je naznačiť jej, že ste tu pre ňu a možno jej v úprimnom rozhovore dať nové podnety, ktorá by mohli nabúrať jej negatívne zmýšľanie. Myslím, žeby nebolo na škodu povedať jej o tom, ako ste ju vnímala. Osoba, ktorá každý neúspech brala ako výzvu, osoba plná energie, vyjadrite jej svoj obdiv v tomto smere. Skúste jej naznačiť, že nie je sama, že problémy podobné tomu jej má mnoho mladých ľudí.

Otočte jej vnímanie, takýto človek sa často pýta: „Čo ma ešte v živote čaká?" Vy sa jej spýtajte: „Čo život čaká od teba?" Sú to práve negatívne obdobia a udalosti v našich životoch, ktoré nás posúvajú ďalej a robia z nás silnejšie a odolnejšie osobnosti. Možno zo začiatku bude odmietavá, no verte tomu,že Vás určite potrebuje a neskor ocení Vašu snahu.

Ak by sa jej zúfalstvo nezmierňovalo, upozornite jej najbližšie okolie, poprípade, ak ste si tak blízke ako píšete, skúste jej nenásilnou a opatrnou cestou navrhnúť návštevu psychológa. Pomohol by jej ventilovať negatívne myšlienky a popracovať na nájdení jej stratenej energie a optimizmu.

Dúfam, že Vám moje podnety pomôžu. Myslím, že ako priateľka viac urobiť nemôžete. Bude už na nej samej, či Váš záujem a pomoc príjme. Dúfam v pozitívny výsledok Vašej snahy. S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa