Stret dvoch kultúr: Vydala som sa za Araba!

Psychologická poradňa13.08.2009
Stret dvoch kultúr: Vydala som sa za Araba!

Dobrý deň. Moja situácia.. už 3 roky žijem v zahraničí. Pred rokom a pol som sa vydala za araba. Pokiaľ sme spolu chodili, bolo všetko v poriadku, ale po sobáši sa všetko zmenilo. Pred tým sa snažil robiť všetko správne, pomáhať mi v domácnosti, chodiť von za zábavou, ale teraz už len vysedávam doma, pretože nemám žiadnych priateľov s ktorými by som sa mohla poradiť, či len zájsť na kávu... proste on začal odsudzovať všetkých, s ktorými som bola v kontakte. A tak som sa radšej prestala s nimi stretávať, aby nebol oheň na streche.. momentálne premýšľam o tom, že ho opustím. Nemáme deti a nič ma k nemu neviaže. City vyprchali aspoň z mojej strany.. veď už sme ako spolubývajúci. Aj nájom platíme na poly a samozrejme aj postele sú oddelené.. ale mám pocit, že keď ho opustím, tak to nevezme s nadhľadom.. proste sa bojím, že mi niečo spraví.. poraďte mi prosím, čo mám robiť.. ďakujem

Martina, Michalovce

Vo Vašej dileme v ďalej cudzine je možno pre Vás útechou aspoň to, že hoci Vás manžel izoloval od známych, máte aspoň prístup na internet, možno aj na skype, / prípadne si ho skúste zabezpečiť/, kde sa môžete pozhovárať, poradiť s ľuďmi. Váš citový život ustal, vlastne žijete v tzv. nekonzumovanom manželstve. Otázkou zostáva, čo Vás vlastne ešte spája - okrem formalít.

Podľa Vášho popisu zrejme nepracujete, teda nemáte možnosť komunikovať s ľuďmi ani v pracovnom kolektíve. Ak Váš manžel kritizoval všetkých, s ktorými ste sa stretávali, dosiahol možno iba to, čo chcel, vedome, alebo podvedome - dostať Vás vlastne do izolácie a pod svoj výlučný vplyv. Je to tiež istá forma psychického teroru, šikanovania v rodine. Navyše, v mnohých z tamojších krajín nebýva zvykom, aby si samotná žena vyšla len tak medzi ľudí, na kávu, či do kina, býva to zväčša iba výsadou mužov. Niekedy aj na ulicu môže žena vyjsť skôr iba v sprievode manžela.

Váš problém zdá sa už dávnejšie nie je iba citový, skôr začína byť existenčný. Táto podoba života, v samote, bez uspokojujúcich sociálnych vzťahov v ďalekej v cudzine nemá ďaleko od rizík depresívnych stavov, ktorými častejšie trpia naši ľudia, ak sa ocitnú v inej kultúre. Neupresňujete však, v ktorej krajine žijete - vo vzťahu k ženám vládnu v jednotlivých moslimských zemiach pomerne odlišné zvyky a tradície. Sama akiste viete, že mnohoženstvo nie je v týchto krajinách iba bájkou, islamské náboženstvo povoľuje mužom až štyri manželky. Hoci na jednej strane je to možno menej pokrytecké, ako v tzv. skrytá polygamia, ktorá sa do istej miery toleruje v Európe, v západných zemiach. Nezaručuje však zúčastneným ženám také isté, alebo žiadne práva, na rozdiel od moslimských žien, čo býva jeden z argumentov arabských mužov.

Iným argumentom býva, že ak žena nemôže mať deti, manžel si môže priviesť inú, ktorá túto funkciu naplní. Samotný Korán si pochvaľuje, že vďaka tomu vlastne niet bezdetných žien, každá sa môže realizovať starostlivosťou o deti. Inokedy sa mnohoženstvo podporuje tvrdením, že je to jedno z riešení v období, keď je menej mužov, / napríklad dôsledku vojny / a tak vlastne môže byť postarané o viac žien. Navyše, možnosť zamestnať sa je v moslimských kultúrach pre ženy pomerne malá, okrem iného i preto, že ženu na pracovisku neraz považujú za zbytočné pokušenie.

Z Vašej správy vyplýva, že ste už tak trochu rozhodnutá vzťah ukončiť. Uľahčuje to fakt, že Vás nespájajú deti a riešite skôr problém vlastnej bezpečnosti, aby sa manžel na Vás náhodou nevyvŕšil. Fakt, že vaše vzťahy ochladli, ba aj ekonomicky ste sa osamostatnili, môže byť rôznym znamením. V niektorých krajinách je rozvod zo strany muža pomerne ľahký - od svedectva príbuzných, cez SMS správu až po trojnásobné zapretie ženy. Práva ženy v tomto smere sú však rôznorodé - v niektorých tamojších spoločnostiach vlastne rozvod z iniciatívy ženy ani nie možný. Hoci k rozvodom prichádza i v arabských krajinách, /zväčša v prvých troch rokoch manželstva/, asi by ste sa pre istotu nemali s priveľkou dôverou obracať na tamojšie úrady. Ak by ste sa pokúsili o rozvod, mohlo by prísť k stretu dvoch kultúr, tradícií. Mali by ste nadviazať pre istotu kontakt s niekým dôveryhodným vo Vašej vlasti, s rodinou, s kamarátkou, so známym právnikom. Najvhodnejší by bol kontakt iba telefonický, aby Váš nevyspytateľný, chladný manžel nenašiel náhodou Vašu elektronickú poštu ako dôkaz úmyslu odísť, s čím nemusí napriek všetkému sympatizovať. Máte tiež možnosť obrátiť sa na našu ambasádu s prosbou o pomoc. Môžu Vám v prípade zadržania pasu vystaviť doklad náhradný, umožniť Vám telefonický kontakt s rodinou alebo i poskytnúť azyl do doby prípadného odletu domov. Ak sa rozhodnete manželstvo, ktoré neplní svoju funkciu, ukončiť, verme, že sa Vám podarí prekonať prípadné riziká stretu dvoch kultúr.

Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako sa Vám podarilo vyriešiť Vašu dilemu v ďalej cudzine - možno to bude poučením aj pre iné ženy. Želáme Vám, aby Vám jedného dňa niekto príjemný a blízky povedal - tak vitaj doma!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa