Štúdium na vysokej škole: "Preskakuje" vám z učenia?

Psychologická poradňa25.11.2009
Štúdium na vysokej škole: "Preskakuje" vám z učenia?

Dobrý deň, som študentkou medicíny a v poslednom čase to na mňa nejak začína dopadať.

Začínam prežívať stavy, aké som nikdy nemala. Bojím sa už skoro všetkého (tmy, strašidiel - pritom je to proti mojej logike a viem, že neexistujú). Cítim vnútorný nepokoj, stres, strach zo skúšok, z neúspechu, z profesorov, strach z rodičov. Už mi napadajú otázky typu, či nie som schizofrenik, alebo či netrpím panickou poruchou.

Nikomu som to zatiaľ nepovedala. Bojím sa, že sa mi budú smiať, že mi začína "preskakovať" z učenia.

Rada by som sa opýtala ako tieto stavy môžem utlmiť, potlačiť do úzadia a byť sústredená na učenie. Začala som používať lexaurin a piť čaj z ľubovníka. Trošku ma to ukľudňuje, ale keď mi napadne myšlienka ohľadom učenia, tak som opäť mimo svojej osobnosti. 

Natália, Bratislava

Ako študentka medicíny máte zrejme svoje psychické stavy pod kontrolou. Mali by ste sama usúdiť, či mal niekto vo Vašej rodine podobné psychické stavy, čo by mohlo zvyšovať pravdepodobnosť problémov aj u Vás. Je možné, že u Vás ide o reaktívny stav počas skúškového obdobia, možno ťažko znášate záťaž, spojenú so štúdiom.

Píšete o strachu zo strašidiel - ak by ste náhodou nejaké naozaj „zbadali", bolo by to už o čosi vážnejšie a v tom prípade by ste mali navštíviť psychológa, možno v nejakom súkromnom zariadení, ak sa obávate úniku informácií. Sama však isto viete, že každý psychológ je vedený etikou svojho povolania - nikomu nesmie rozprávať o problémoch svojich klientov, môžete mu plne dôverovať.

Ak ste sa zverili bylinkám, môžete ešte vyskúšať medovkový čaj, mohol by mať upokojujúci účinok.

Mali by ste sa však pokúsiť vytvoriť vo Vašej mysli aj ohnisko iných myšlienok, citov a mimo skúšobného obdobia vytesniť myšlienky na skúšky radostnejšími podnetmi - skúste sa venovať záľubám, koníčkom, kultúre, športu, tancu, čomukoľvek, čo Vás ako mladé žieňa bude dostatočne tešiť a ponúkne Vám hormóny radosti. Možno sa Vám podarí zorganizovať lyžovačku, alebo prázdniny, ktoré Vás aspoň na čas vytrhnú z vtieravých myšlienok.

Pokúste sa nájsť si spriaznenú dušu vo svojom okolí - podobný strach možno zažívajú aj Vaše spolužiačky, možno o ňom tiež mlčia tak, ako Vy.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa