Takýto je život s narkomanom

Psychologická poradňa09.08.2011
Takýto je život s narkomanom

Dobrý večer prajem. Veľmi ma trápi môj partner. Niekedy neviem ako sa s ním mám rozprávať. Keď niečo poviem, je zle... keď som ticho, spýta sa ma, čo mi je, ja poviem nič, a zase je zle.

Chcem podotknúť, že berie drogy a možno to budú aj dojazdy... a preto sa mu snažím všetky jeho náladady tolerovať. No podľa mňa, vo vzťahu je potrebné oveľa viac, ako je tolerancia zo strany partnerky...

Prosím Vás, poraďte mi, čo mám robiť ako sa s ním mám rozprávať. Zatiaľ sa to snažím riešiť tak, že ho len objímam a držím ho v náručí... a samozrejme som ticho. No nemyslím si, že toto je to správne riešenie... Vopred ďakujem

Lucia, Košice

Dobrý deň!

Tolerancia je krásne slovo s ušľachtilým významom. Pokiaľ však tolerujte drogovú závislosť, môžete svojmu partnerovi viac ublížiť ako pomôcť. Nepíšete, o aký druh psychoaktívnych látok(látok vyvolávajúcich závislosť) sa jedná, ako často ich užíva, preto nemôžem situáciu posúdiť komplexne. Tak či onak, psychoaktívne látky zasahujú psychiku človeka na všetkých úrovniach, menia vnímanie aj emócie, preto Vám potvrdzujem Váš názor, že partnerove agresívne prejavy môžu byť spúšťané práve týmito látkami.

A teraz tvrdá realita. Narkomanovi je možné pomôcť, ale len v prípade, že sám chce. Život s drogovo závislým jedincom je ako na hojdačke. Aj keď sa rozhodne pre liečenie, po návrate domov veľké percento narkomanov podlieha recidívam (návratom k omamnej látke). Počas odvykacej fázy sú často agresívni, bez náhľadu na svoje správanie, často môžu mať aj výpadky na celú situáciu, ich osobnosť je napadnutá so všetkých strán, a dostať ju do pôvodnej podoby je veľmi náročné, niekedy až nemožné.

Človek, ktorý sa rozhodne pre život s drogovo závislým jedincom, musí mať v sebe obrovskú silu, odhodlanie, trpezlivosť, čaká ho náročný život s človekom, ktorý jeho snahu môže nakoniec zradiť. Nie je to samozrejme cielená zrada, narkoman si neuvedomuje dôsledky svojich činov a často je zaslepení túžbou po omamnej látke.

Ako hovorím, neviem ako ďaleko je partnerova závislosť, ako veľmi sa Vám dostáva do života, či ide o mládežnícku nerozvážnosť, ktorá by vekom mala odznieť, alebo sa pre neho droga stala každodenným chlebom.

Vy však musíte sama v sebe zvážiť, či máte dostatočnú silu viesť vzťah s takýmto človekom, či ste ochotná sa mu postaviť, navrhnúť riešenie, či ste schopná uniesť je odmietnutie, ktoré môže byť opakované, či pri ňom chcete stáť a podporovať ho vo všetkých fázach liečby a či ste ochotná toto všetko urobiť aj s tým rizikom, že Vaša snaha nikdy nebude docenená. Ak na všetky tieto otázky odpoviete áno, pravdepodobne Vás k partnerovi viaže silné puto, ale ste len na začiatku dlhej a náročnej cesty.

Prvé, čo musíte urobiť je znížiť mieru svojej tolerancie a nadniesť jeho závislosť ako reálny problém, ktorý chcete riešiť. Uvidíte jeho reakciu, ktorá predpokladám zo začiatku môže mať mnoho podôb ako odmietanie, výsmech, banalizácia celej záležitosti.

Ak by ste sa rozhodli partnera opustiť, hlavné je držať sa svojho rozhodnutia, pravdepodobne z jeho strany nastane citové vydieranie, no opakovanými návratmi by ste celú situáciu len zhoršovala, pre neho aj pre seba. Verím, že dokážete do svojho vzťahu vniesť otvorenú komunikáciu a nebudete svoje názory schovávať za ticho.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa