Tamara, Trenčín: Neviem nájsť zmysel života

Psychologická poradňa06.04.2018
Tamara, Trenčín: Neviem nájsť zmysel života

Dobrý deň,
v poslednej dobe len nejak blúdim a neviem prísť na to, kde patrím, kde je môj zmysel života. Som zdravá, mám strechu nad hlavou a aj priateľov a rodinu, čo ma majú radi, ale ja sama v sebe mám chaos a neistotu. Bojím sa zajtrajškov a bojím sa, že nikdy nič v živote nedokážem. Že sa iba pretlčiem životom, kde keď sa obzriem za seba zistím, že nie je nič, na čo by som bola hrdá. Neviem nájsť samú seba. Neviem, čo vlastne chcem.

Tamara, Trenčín

Milá Tamara!
Vďaka za dotaz. Cítim z Vašich riadkov veľa strachu a obáv. Strach z budúcnosti, strach milovať, strach, že premrháte svoj život. Človek sa práve kvôli strachu môže odpojiť sám od seba. Od prežívania emócií. Práve to, čoho sa najviac bojíte je zároveň riešením Vašej situácie. Plnohodnotný život je predsa o tom, že cítime lásku, radosť, smútok, žiaľ. Že prežívame naplno všetko, čo sa nám deje. V každom vzťahu riskujeme to, že druhého človeka stratíme, no nie je to len o rozchodoch, ale o strate celkovo.

Báť sa milovať vlastne znamená báť sa žiť. Ak cítite emócie a dokážete ich vnímať, privedú Vás na správnu cestu. Na cestu, kde sa dokážete realizovať, pretože cítite, čo Vám prináša radosť a nebojíte sa ísť do tejto činnosti naplno. Premýšľam nad tým, že o takýchto veciach sa jednoducho píše, ale aké je ťažké urobiť tú skutočnú zmenu. Prežiť deň inak, zmeniť aspoň jednu vec. Verte však tomu, že sa to dá. Píšete, že neviete ako začať. A ja sa Vám nedivím, poznať sám seba a nebáť sa byť sám sebou je jednou z najnáročnejších životných úloh.

Prvý krok máte za sebou, dokázala ste vyjadriť svoje pocity. A to je veľmi dôležite. Teraz prichádza ďalšia fáza, fáza, kedy je potrebné analyzovať, kde sa vo Vás berie ten strach. A to nie je tak jednoduché. Určite by som Vám odporučila intenzívnu psychoterapiu. Psychoterapia je práve o poznávaní samého seba, o zisťovaní toho, kto ste a prečo vo Vás emócie fungujú tak ako fungujú. Je to náročná ale krásna cesta plná objavov. Verím, že v tomto prípade prekonáte strach a nájdete si kvalitného terapeuta. Tamara, aj to, ako sa momentálne cítite má svoj zmysel. Sama sebe tým ukazujete, že prišiel čas na zmenu. Neignorujte tento vnútorný hlas a vydajte sa na túto dôležitú cestu, ktorá nemusí byť vždy príjemná, ale je zmysluplná.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa