Tina, Trnava: Som alkoholička, ale chcem to zmeniť!

Psychologická poradňa06.02.2013
Tina, Trnava: Som alkoholička, ale chcem to zmeniť!
Dobrý deň,
mám 27 rokov a pred dvoma rokmi som zostala závislá na alkohole. Dnes je to presne 48-hodín bez kvapky alkoholu a cítim sa dobre, som odhodlaná a naozaj sa chcem z toho pekla dostať, no bojím sa, že skôr či neskôr do toho znovu vpadnem.

V živote som mala všetko, úžasných rodičov, ktorí by mi zniesli i modré z neba, skvelú sestru, priateľov, zdravie, vyštudovala som vysokú školu manažmentu, no problém je v tom, že celý život žijem v strese, som introvert a často som nervózna v spoločnosti viac ľudí. Aj to ma priviedlo k alkoholu.

Po prvýkrát to bolo pred jednou stresovou situáciou, keď sme sa s kamarátkami išli "posilniť" pohárikom vína, čo mi pomohlo, že som už žiadnu nervozitu nepociťovala, a tak som to začala aplikovať pred každou, až to vyústilo k tomu, že som začala piť aj v "bežný" deň a už som bez alkoholu nemohla byť, cítila som sa nesvoja.

Chcem sa zmeniť!!!! Myslíte, že to môžem dokázať sama svojou odhodlanosťou a s podporou rodiny, alebo je potrebne ísť na liečenie, i keď nemám žiadne abstinenčné problémy? Nemohli by ste mi prosím  Vás poradiť nejaké cvičenie na uvoľnenie, zvýšenie sebaúcty, sebavedomia alebo niečo podobné? Ďakujem Vám veľmi pekne.

Tina, Trnava


Milá Tina,
z vášho dotazu je náročné určiť, v ktorej fázy závislosti na alkohole sa nachádzate. Bude dobré, keď sa zamyslíte nad tým, ako moc  Vám alkohol zasahoval do života, či oslaboval Váš pracovný výkon, sociálne a rodinné vzťahy. Už len to, že ste vydržala 48 hodín bez kvapky alkoholu značí, že máte pevnú vôľu a uvedomujete si, že chcete svoje „popíjanie“ dostať pod kontrolu.

Asi najlepším riešením by bolo navštíviť psychológa, či psychiatra, podrobne rozobrať Váš vzťah k alkoholu, ako často, a z akých dôvodov po ňom siahate, len po podrobnej osobnej konzultácii odborník dokáže určiť, či je liečenie pre Vás tou vhodnou cestou.

Podľa dotazu však máte úžasnú schopnosť introspekcie a sama tušíte, v ktorej životnej oblasti sa nachádza problém.  Alkohol Vás uvoľňuje, prináša väčšie sebavedomie, a to bez veľkej snahy. No sama cítite, že toto sebavedomie je len falošným obrazom a druhý deň sa budíte s ešte hlbšími pochybnosťami o samej sebe. Alkohol ako zvyšovač sebavedomia v celkovom merítku nefunguje, práve naopak.

Čo funguje práve vo Vašom prípade budete musieť zistiť sama. Každému človeku vyhovuje iný spôsob ako zlepšiť vlastný sebaobraz. Terapia, kurzy komunikácie, asertivity, na internete nájdete rôzne ponuky, no upozorňujem, aby ste si vždy zistila aj referencie ku konkrétnemu kurzu, bohužiaľ aj v našej sfére sa nachádza mnoho nekvalifikovaných „odborníkov“.

Základom podľa mňa je uvedomiť si, kto ste, nesnažiť sa zmeniť svoje dané, základné osobnostné nastavenie. Ako by vyzerala spoločnosť plná extrovertných spoločenských ľudí? Sme rôzni a to je predsa na nás zaujímavé, určite máte úžasný vnútorný svet, prekonávanie stresových situácií, je len vecou nácviku, ja verím, že nájdete ten správny spôsob pre Vás, a prestanete ho hľadať na dne vínového pohára.

Držím Vám palce!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa